Nowe pasmo w TVP. ''Korona Królów'' to dopiero początek

Redakcja
13.03.2018 18:09
TVP, Jacek Kurski
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Otwieramy w TVP nowe pasmo historyczno-tożsamościowe, we wtorki o 20.30, prezentujące najważniejsze polskie produkcje pokazujące polską historię - poinformował we wtorek na briefingu prasowym prezes TVP Jacek Kurski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Oglądasz TVP?

Liczba głosów:

- Otwieramy nowe pasmo w telewizji publicznej - wtorki o 20.30, mam nadzieję, że ta tradycja dzisiaj rozpoczęta potrwa lata, mianowicie będziemy pokazywać w specjalnym paśmie, nazwaliśmy je historyczno-tożsamościowym, najważniejsze polskie produkcje pokazujące polską historię - powiedział Kurski.

- Od dzisiaj, przez trzynaście kolejnych wtorków, z wyjątkiem tego dnia, kiedy będzie mecz polskiej reprezentacji, telewizja polska pokaże po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat serial (...) ''Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy'' - zapowiedział prezes TVP.

TVP. Nowe seriale historyczne

Jak mówił, jest to jeden z najważniejszych seriali historycznych w Polsce, szczególnie teraz, kiedy zaczynamy świętować stulecie niepodległości.

- Jesienią będą centralne obchody, ale dobrze, że właśnie teraz na wiosnę znajdujemy chwilę na refleksję, żeby pokazać ten nurt polskiej tradycji niepodległościowej, który nie odwołuje się przeważnie w polskiej kinematografii do stron tragicznych, heroicznych, romantycznych, tylko pokazuje pozytywistyczną pracę Polaków w Wielkopolsce od końca wojen napoleońskich, od upadku Napoleona, aż do powstania wielkopolskiego - powiedział Kurski. - Jestem przekonany, że ten serial rozpocznie znakomite pasmo, które na wiele, wiele lat zostanie w telewizji publicznej i w którym Polacy zawsze będą mogli intuicyjnie odwołać się do tego wielkiego, historycznego kina - dodał.

Zobacz także

Kurski zaznaczył, że TVP chce, żeby ten serial "przygotował nas duchowo pod wielką produkcję", do której trwają właśnie zdjęcia - "Drogi wolności". Prezes TVP powiedział, że jest to największe przedsięwzięcie telewizji od wielu lat - "epicka historia trzech sióstr, które dojrzewają na początku XX wieku - dzielne, niezależne, służą Polsce, wydają pismo, przeżywają swoje dramaty, miłości, swoje codzienne troski".

- I na tym epickim tle osadzona jest historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości - podkreślił prezes TVP. Dodał, że od września będzie to "główna pozycja programowa na niedzielny wieczór". 

RadioZET.pl/PAP/DG