Zamknij

Nowe podatki od 2018 roku. Rząd dokręca śrubę przedsiębiorcom

Redakcja
25.07.2017 11:50
Nowe podatki od 2018 roku. Rząd dokręca śrubę przedsiębiorcom
fot. Pexels.com

Ministerstwo Finansów szuka kolejnych sposobów na uszczelnienie podatków. Najnowszy pomysł resortu to minimalny podatek od wartości nieruchomości komercyjnych wartych powyżej 10 mln złotych oraz ograniczenie możliwości zaliczania usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodu.

We wtorek światło dzienne ujrzały nowe propozycje Ministerstwa Finansów na uszczelnienie wpływów do budżetu. Wśród pomysłów jest m.in. opodatkowanie właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości ponad 10 mln zł.

Nowy podatek od 2018 r.

Oznacza to, że właściciele nieruchomości mieliby płacić stawkę 0,042 procent miesięcznie od wartości początkowej nieruchomości, co według resortu jest „hipotetycznym dochodem z tytułu najmu”. Podatek podlegałby odliczeniu od podatku dochodowego. – To odpowiedź na specyficznie polski problem, że właściciele hipermarketów niejednokrotnie nie płacą podatku dochodowego – komentował wiceminister finansów Paweł Gruza.

Zobacz także

Rząd dokręci śrubę przedsiębiorcom

Kolejnym pomysłem, który przekazał Gruza jest ograniczenie możliwości zaliczania jako koszty uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, np. doradcze. Mogłyby stanowić maksymalnie 5 procent zysku, z tym że rozwiązanie nie miałoby zastosowania do kosztów nieprzekraczających 1,2 mln zł oraz bezpośredniego kosztu wytworzenia towaru lub usługi.

To ma być odpowiedzią na unikanie płacenia podatków poprzez „fikcyjne usługi niematerialne”, która zdaniem resortu jest w naszym kraju częstym zjawiskiem.

Sprawdź najnowszy temat w naszym nowym serwisie MAM ZDANIE i weź udział w dyskusji

RadioZET.pl/PAP/strz