Myśliwi chcą dręczyć żywe zwierzęta w tresurze psów i polować z dziećmi. Senatorowie zasypywani mailami przed głosowaniem

Redakcja
13.03.2018 19:43
Myśliwi
fot. Facebook/Ludzie Przeciw Myśliwym

W tym tygodniu Senat ma zatwierdzić wprowadzone przez Sejm nowe prawo łowieckie. Ekolodzy i obrońcy praw zwierząt walczą, aby w izbie wyższej - pełnej zwolenników myślistwa - politycy nie zmienili zdania i nie wprowadzili szkodliwych poprawek. Na szali jest dobro tysięcy zwierząt.

Za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami zagłosowało w Sejmie 221 posłów, 196 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu - debata zaplanowana jest na wtorek, głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w środę.

Nowe prawo łowieckie

Przypomnijmy: znowelizowane we wtorek przez Sejm Prawo łowieckie przewiduje m.in. zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach, zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał oraz możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań.

Zobacz także

Nowelizacja przewiduje ponadto zwiększenie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim, czy rozwiązania dotyczące szacowania i wypłat odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną. W życie ma tez wejść zakaz o wykorzystywaniu żywych zwierząt w szkoleniu psów myśliwskich.

Senator PiS chce karać ekologów

Teraz dokument trafił do Senatu. Tam jednak napotka na spory opór reprezentantów lobby myśliwskiego, których w izbie wyższej nie brakuje. Jednym z najzagorzalszych zwolenników utrzymania status quo i nie wprowadzania jakichkolwiek większych zmian jest senator PiS Józef Łyczak.

Jego zdaniem, należy utrzymać prawo zwierząt do udziału w polowaniach, mając na myśli przede wszystkim psy i ptaki myśliwskie. Powołuje się przy tym na...fakt, iż sokolnictwo jest jednym z niematerialnych dóbr wpisanych na listę UNESCO i że Polska powinna to dziedzictwo pielęgnować. Nie wspomniał jednak o tym, że do tresury psów bądź sokołów wykorzystuje się żywe zwierzęta (np. lisy), które konają w męczarniach.

Zobacz także

To jeszcze nie wszystko. Łyczak chce również...karania za utrudnianie w polowaniach. - Ekolodzy w ostatnich latach celowo przeszkadzają w polowaniach. Trzeba to uniemożliwić. Po pierwsze dlatego, że jest to niebezpieczne dla tych ludzi, którzy przeszkadzają. Po drugie dlatego, że mamy Afrykański Pomór Świń i odstrzał dzików to konieczność. Myślę, że za tymi zmianami powinni być wszyscy ludzie, którzy rozumieją jak funkcjonuje myślistwo w Polsce. Dla mnie to kluczowe - mówił w rozmowie z portalem niezalezna.pl.

Szyszko krytykuje ustawę

Już wcześniej nowelizację w ostrych słowach krytykował były minister środowiska Jan Szyszko. Kontrowersyjny polityk, znany m.in. z wycinki sporego obszaru Puszczy Białowieskiej, deklaruje się jako wielki orędownik polowań. Twierdzi, że procedowane zmiany w prawie godzą w jego światopogląd.

- Ta ustawa ingeruje w mój światopogląd i w to, jak mam wychowywać moje dzieci. Nie będę mógł zabrać syna czy córki na polowanie, aby im pokazać, w jaki sposób się pozyskuje dobre pożywienie w sposób humanitarny - żalił się Szyszko w rozmowie z portalem niezależna.pl.

Apel obrońców praw zwierząt

Tymczasem obrońcy praw zwierząt nie próżnują. Chcą wszelkimi dostępnymi środkami zapobiec sytuacji, w której ustawa w zdrowym kształcie zostałaby odrzucona przez Senat bądź przeszłaby ze szkodliwymi i niehumanitarnymi poprawkami, anulującymi wcześniejsze zmiany.

Uruchamiają m.in. akcję bombardowania parlamentarzystów mailami, w których apelują o przyjęcie ustawy i nie pozostawianie w niej zapisów o uczestnictwie nieletnich w polowaniach, karach za utrudnianie pracy myśliwym i tresurze zwierząt przy użyciu innych żywych osobników.

Na swoim profilu na Facebooku dwa mocne statusy w tej sprawie opublikowało m.in. stowarzyszenie "Ludzie przeciw myśliwym". Oto jeden z nich:

"[..] wiemy z pewnego źródła że myśliwi będą chcieli przekonać senatorów by ci odrzucili zmiany prawa wprowadzone przez Sejm [...]  WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD ! MUSIMY ZASYPAĆ SENATORÓW WIADOMOŚCIAMI I MAILAMI!" - czytamy w poście. Poniżej podane są adresy mailowe wszystkich 100 senatorów zasiadających w senackich ławach w tej kadencji.

"Wiadomość nie musi być długa. Napiszcie jedno zdanie: "Jestem przeciwna/ny znęcaniu się nad żywymi zwierzętami w czasie szkoleń psów myśliwskich i proszę o wprowadzenie zakazu zabierania dzieci na polowania". Do tego dołączcie zdjęcie z tego posta lub inne obrazujące okrucieństwo myśliwych które znajdziecie na stronach:

Ludzie Przeciw Myśliwym - Ujawniamy Przestępstwa Myśliwych

Ludzie Przeciw Myśliwym

Prosimy nie odkładajcie wysłania tych maili na później, wszystko zajmie kilka minut a możemy uratować setki tysięcy istnień" - proszą aktywiści.

Wizerunki senatorów, którzy chcą utrzymania antyzwierzęcych przepisów

W sieci pojawiają się również infografiki z wizerunkami senatorów, otwarcie sprzeciwiających się nowelizacji, a tym samym postulujący utrzymanie barbarzyńskich zwyczajów wobec zwierząt. Przykładem jest poniższy obrazek, na którym widnieje podobizna wspomnianego wyżej senatora Łyczaka:

łyczak

Prośba o wsparcie

Członkowie stowarzyszenia proszą również o wsparcie finansowe. Można je okazać płatnością na stronie: https://www.fundacjalpm.pl/wesprzyj-nas bądź w tradycyjny sposób:

Fundacja LPM ul Górczewska 53, 15-404 Warszawa
 nr konta: 77 2490 0005 0000 4530 4612 4233
 tytuł: darowizna na cele statutowe

"Myśliwi założyli dziesiątki stron, które podważają naszą wiarygodność, publikują kłamstwa na nasz temat. Bo stanowimy dla nich zagrożenie. Jesteśmy legalne działającą organizacją. Publikujemy raporty finansowe i merytoryczne. Nie daj się zmanipulować. Dziękujemy za wspólna walkę ze złem. Jest już nas ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób" - kończą swój apel aktywiści.

Nie jest Ci obcy los zwierząt? Napisz maila do senatorów, oto lista adresów:

biuroambrozik@gmail.com
biuro@senatoranders.pl
biuro@mieczyslawaugustyn.pl
biuro@bielan.pl
biuro@bierecki.senat.pl
biuro@blaszczyk.senat.pl
biuro@aleksanderbobko.pl
biuro@ryszardbonislawski.pl
biuro@bonkowski.senat.pl
biurosenatorskie@marekborowski.pl
biuro@b.borusewicz.pl
biuro@biurosenatorskie.pl
margareta.budner@gmail.com
kontakt@jerzychroscikowski.pl
senator@zbigniewcichon.pl
senator@czarnobaj.senat.pl
biuro@grzegorzczelej.pl
senator.czerwinski.biuro@gmail.com
biuro@senatorczudowska.pl
biuro@dobkowski.senat.pl
jan_dobrzynski@wp.pl
senator@dowhan.pl
senator.jduda@gmail.com
Jerzy.Fedorowicz@onet.eu
biuro@piotrflorek.pl
biuro@adamgaweda.pl
biuro@senatorgawel.pl
biuro@stanislawgogacz.pl
biuro@golbalux.pl
biuro@grabowski.senat.pl
senator@grodzki.senat.pl
biuro@grubskimaciej.pl
senator.hamerski@gmail.com
jmj@jmjackowski.pl
biuro@kaminskiandrzej.pl
s.karczewskibiuro@wp.pl
biuro.kilian@wp.pl
biuro@kazimierzkleina.pl
biuro@klich.pl
andrzej@kobiak.bydgoszcz.pl
senator.koc@gmail.com
biurosenatorskie.st@interia.pl
biurosenatorskie.st@interia.pl
kontakt@tadeuszkopec.pl
biuro@kopiczkomalgorzata.pl
biuro@kraska.home.pl
filipl@wp.pl
pabianice@senatorluczak.pl
senatorlyczak.biuro@wp.pl
biuro@majer.senat.pl
robert.mam@interia.pl
marek.martynowski@wp.pl
biuro@mikolajczyk.senat.pl
senator.mioduszewski@gmail.com
biuro@misiolek.senat.pl
senator.kmjg@gmail.com
biuro@grzegorznapieralski.pl
biuro@obremski.senat.pl
boguslawa.orzechowska@gmail.com
biuro@pajakandrzej.pl
sekretariat@panczyk.senat.pl
senatorpeczkis@wp.pl
senator.pek@gmail.com
biuro@wojciechpiecha.eu
senator@leszekpiechota.pl
biuro@aleksanderpociej.pl
senator@marianposlednik.pl
m.f.potoczny@gmail.com
biuro@probierz.pl
biuro@zdzislawpupa.pl
biuro@konstantyradziwill.pl
Marek.Rocki@sgh.waw.pl
senator@romanczuk.senat.pl
biuro@jadwigarotnicka.pl
rulewski@janrulewski.pl
biurorusiecki@tlen.pl
biuro@slawomirrybicki.pl
czeslaw@ryszka.com
kontakt@sagatowska.net
senator@sewerynski.pl
kslon@op.pl
kontakt@waldemarslugocki.pl
senatorstanislawek@gmail.com
biuro.senator@interia.pl
senator@sztark.senat.pl
biuro@senatorszwed.pl
szymanskisenat@gmail.com
senatorrafalslusarz@gmail.com
biuro@terminski.com
biuro@piotrwach.org.pl
biuro@warzocha.senat.pl
biuro@wcisla.senat.pl
jacek@wlosowicz.pl
szajac@wp.pl
senator@jozefzajac.pl
biuro@zdrojewska.senat.pl
biuro@zientarski.pl
senator.zaryn@gmail.com

RadioZET.pl/PAP/niezalezna.pl/MP