Zamknij

Więcej praw dla myśliwych: PO tłumaczy głosowanie za ustawą

Redakcja
08.01.2018 14:40
Więcej praw dla myśliwych: PO tłumaczy głosowanie za ustawą
fot. Bartosz Bańka/Agencja Gazeta

W Sejmie przyjęto ustawę, która gwarantuje rozszerzenie praw myśliwych. Jak nigdy w tej kwestii zgodni byli zarówno politycy partii rządzącej, jak i opozycji. Teraz politycy PO tłumaczą, dlaczego pomogli przegłosować nowe prawo.

Nowelizacja została przegłosowana przed świętami. Podpisał ją też prezydent Andrzej Duda. Pełna nazwa ustawy brzmi: o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Posłowie rządu i opozycji były nadspodziewanie zgodni w tej materii. Głosując nad poprawki do ustawy z 14 grudnia 433 osób było za - a więc wszyscy obecnie na sali.

Zachowanie posłów PO próbował wytłumaczyć Bartosz Arłukowicz. 

Tłumaczył, że głosowanie miało dotyczyć rekompensaty dla rolników, którzy ucierpieli przez ASF, a PiS - ich zdaniem - zrobił "wrzutkę łowiecką". PO zapowiedziało, że zgłosi poprawki do tej ustawy. 

Ustawa jest związana z nowelizacją przepisów dotyczących walki z afrykańskim pomorem świń i rekompensaty dla rolników, którzy ucierpieli przez ASF. "Rzeczpospolita" podkreśla, że dokumencie znalazły się zapisy przyznające szerokie uprawnienia myśliwym. Związek Łowiecki będzie od teraz odpowiedzialny za ""ustalania kierunków i zasad rozwoju łowiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych". Bezpieczeństwem myśliwych tłumaczy się też zrezygnowanie z udostępniania informacji o miejscach polowań. Spacerujący po lesie mogą też dostać mandat, jeśli myśliwi każą im opuścić miejsce polowania, a oni się do tej prośby nie zastosują. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/KM 

C