Zamknij

Nowe prawo pracy 2018. Pracodawca ma prawo do wglądu w maile i komunikatory

Redakcja
12.04.2018 13:34
Sad worker
fot. Shutterstock

Nowe prawo pracy wzbudza wiele kontrowersji. „Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do zapisów, z których wynika, że szef będzie miał prawo wglądu w maile i komunikatory swoich pracowników, a nawet będzie mógł nagrywać ich rozmowy.

Wystarczy, że przełożony poinformuje swoich pracowników przed „uruchomieniem nadzoru” i będzie mógł poważnie ingerować w ich prywatność. Założeniem nowego przepisu jest umożliwienie szefowi sprawdzania, ile czasu pracownicy poświęcają na czynności niezwiązane z pracą, np. rozmowy na Facebooku czy pisanie prywatnych maili.

Prawo pracy 2018

Kontrowersje wzbudza również zapis o nagrywaniu rozmów. — Z zapisów wynika, choć niejednoznacznie, że możliwe będzie również nagrywanie i odsłuchiwanie rozmów telefonicznych, ale w takiej sytuacji zarówno pracownik, jak i jego rozmówca będą musieli zostać o tym poinformowani przed rozpoczęciem konwersacji — mówi dr Dominika Dörre-Kolasa w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Nagrywanie pracownika w trakcie pracy

Wgląd w korespondencję pracowników korzystających ze służbowego sprzętu nie jest nowym przepisem. Służbowy komputer jest własnością pracodawcy i ten ma prawo dowiadywać się, co robimy z jego użyciem „z zachowaniem naszego prawa do tajności korespondencji”.

Kodeks pracy 2018

Badania przeprowadzone w 2016 r. przez Sedlak&Sedlak pokazują, że pracownicy lubią w trakcie pracy załatwiać swoje prywatne sprawy. 60 proc. ankietowanych przyznało się do tego. Według badania rzeczy niezwiązane z naszymi obowiązkami w pracy wykonujemy średnio 2,5 godziny każdego dnia.

Oto 7 głównych zmian w nowym kodeksie pracy:

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Dziennik Gazeta Prawna/strz