Zamknij

Gigantyczna luka w przepisach. Pół miliona Polaków może stracić prawo do mieszkania

Redakcja
20.03.2018 17:33
Zła wiadomość dla mieszkańców spółdzielni
fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Eksperci alarmują. Z powodu gigantycznej luki w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych prawo do mieszkania w spółdzielczych lokalach stracić może nawet pół miliona Polaków.

Portal Money.pl podaje, że nikt nie zauważył poważnego uchybienia, jakiego dopuścili się twórcy nowelizacji. Według nowych przepisów nie każdy, kto ma mieszkanie spółdzielcze, może należeć jednocześnie do spółdzielni. Takich osób jest w Polsce około 500 tys.

Zmiany w prawie

Wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że problem dotyczy właścicieli mieszkań spółdzielczych w budynkach, które leżą na gruntach, do których spółdzielnia nie ma prawa własności ani prawa użytkowania wieczystego, a grunty należą np. do miasta.

Miasto przejmie nieruchomości?

Money.pl podaje, że osoby, które nie mogą być formalnie członkami spółdzielni, są już wykreślane z list. Spółdzielnie — zgodnie z prawem — dostosowują w ten sposób dokumenty do obowiązującego prawa.

Czyj grunt, tego budynek

Według nowej zasady prawo brzmi: czyj grunt, tego budynek. „Jeśli więc budynek spółdzielni stoi na gruncie miejskim, a spółdzielnia nie ma do niego ani prawa własności, ani prawa użytkowania wieczystego, to miasto może taki budynek sprzedać na przykład deweloperowi” — czytamy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/DGP/strz