Zamknij

Nowe przepisy dla kierowców. Od lipca prawo jazdy stracisz dużo łatwiej

11.05.2020 15:09
Policja
fot. PAWEL SKRABA/REPORTER

Nowe przepisy dla kierowców, nad którymi pracuje ministerstwo infrastrukruty, miałyby obowiązywać od wakacji 2020. Wiceminister Rafał Weber zapewnił, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła na tempo prac resortu nad projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. 

Nowe przepisy kodeksu drogowego, które mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku zakładają m.in.:

  • zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym,
  • ujednolicenie dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia,
  • zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że obecnie projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym jest na ostatnim etapie konsultacji międzyresortowych. 

Nowe przepisy dla kierowców od wakacji 

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa o ruchu drogowym wzbudziła duże zainteresowanie zarówno w konsultacjach międzyresortowych, jak i publicznych. Do projektu zgłoszono ponad 60 propozycji i uwag różnego rodzaju instytucji, organizacji i stowarzyszeń, a także od osób fizycznych.

Na tempo prac nad projektem nie wpłynął stan zagrożenia epidemicznego i związane z nim ograniczenia.

Epidemia nie spowolniła naszych prac. Większy wpływ na nie miała ilość różnego rodzaju uwag i propozycji, które do nas spłynęły. Musieliśmy je wszystkie przeanalizować, przygotować odpowiedzi, a jeśli były zasadnie to nanieść poprawki i zmiany. Takich przypadków było kilka. To spowodowało, że czas prac nad ustawą nieco się wydłużył, ale mam nadzieję, że jeszcze w maju będzie ona omawiana w Sejmie

 – wyjaśnił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zobacz także

Ministerstwo Infrastruktury planuje, by nowelizacja kodeksu drogowego weszła w życie w wakacje. Wśród najważniejszych proponowanych zmian w prawie o ruchu drogowym wiceminister wskazał nadanie pierwszeństwa pieszym już podczas zbliżania się przez nich do przejścia dla pieszych, obniżenie prędkości pojazdów w godzinach od 23-5 na obszarze zabudowanym z 60 do 50 km/h, a także zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP