Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jakie zmiany nas czekają?

Redakcja
02.03.2017 18:48
Dane osobowe
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Firmy, a także administracja publiczna będą musiały się mocniej zaangażować w ochronę danych osobowych. W maju 2018 r. wejdą w życie przepisy unijne, które w wielu przypadkach wprowadzą obowiązek powołania inspektorów ochrony danych osobowych.

Takie zmiany wynikają z przyjętego w maju 2016 r. przez Unię Europejską ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Kraje członkowskie będą musiały zastosować przepisy rozporządzenia od 25 maja 2018 r.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Za przetwarzanie danych osobowych zgodnie z prawem odpowiadają administratorzy tych danych, czyli np. firmy, przedsiębiorstwa, samorządy czy administracja publiczna. Ich działania w tym obszarze, m.in. w zakresie prawidłowego przetwarzania danych osobowych, wspierają obecnie administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI). Jednak ich powoływanie teraz nie jest obowiązkowe.Takie zmiany wynikają z przyjętego w maju 2016 r. przez Unię Europejską ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Kraje członkowskie będą musiały zastosować przepisy rozporządzenia od 25 maja 2018 r.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Twoje dane osobowe są w pełni chronione?

Liczba głosów:

Unijne przepisy wprowadzają funkcję inspektora ochrony danych osobowych, która zastąpi ABI. Obowiązek powołania inspektora dotyczyć ma jednostek administracji publicznej, a także wszystkich innych podmiotów, które przetwarzają dane osobowe na dużą skalę.

- Inspektor danych osobowych to osoba, która w danej organizacji, firmie u danego przedsiębiorcy ma zajmować się z jednej strony doradzaniem w sprawie zasad ochrony danych osobowych a z drugiej monitorowaniem działań administratora danych osobowych w tym zakresie - wyjaśniła Generalny Inspektor Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.

Rozporządzenie UE wprowadza także kary finansowe za wyciek danych osobowych - nawet do 20 mln euro. Bielak-Jomaa wskazała, że współpraca między administratorem danych osobowych a inspektorem ochrony danych osobowych może mieć wpływ na postępowania organów nadzorczych(w Polsce GIODO - PAP) w tym na wysokość kary finansowej. Chodzi m.in. o to, czy administrator uwzględniał uwagi inspektora w sprawie ochrony danych.

RadioZET.pl/PAP/DG