Zamknij

Nowe rozporządzenie od 25 stycznia. Rząd zmienił jedno z obostrzeń

25.01.2022 08:54

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie skracające do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem. Nowe przepisy obowiązują od wtorku 25 stycznia. 

Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – weszło w życie we wtorek 25 stycznia.

Kwarantanna skrócona do siedmiu dni

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, u których nie wystąpiły objawy COVID-19 lub miały styczność ze źródłem zakażenia, mogą zakończyć odbywanie kwarantanny po siedmiu dniach (wcześniej po 10 dniach). Ministerstwo Zdrowia przypomina, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Jak uzasadniało w weekend MZ, skrócenie kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji koronawirusa, który w wariantach Delta i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort wskazał, że po 7 dniach bez objawów COVID-19 od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. "W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem" - przypomina resort zdrowia. 

loader

RadioZET.pl/PAP