Zamknij

Nowe rozporządzenie od 25 stycznia. Rząd zmienił jedno z obostrzeń

25.01.2022 08:54
Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie skracające do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem. Nowe przepisy obowiązują od wtorku 25 stycznia. 

Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – weszło w życie we wtorek 25 stycznia.

Kwarantanna skrócona do siedmiu dni

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, u których nie wystąpiły objawy COVID-19 lub miały styczność ze źródłem zakażenia, mogą zakończyć odbywanie kwarantanny po siedmiu dniach (wcześniej po 10 dniach). Ministerstwo Zdrowia przypomina, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Jak uzasadniało w weekend MZ, skrócenie kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji koronawirusa, który w wariantach Delta i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort wskazał, że po 7 dniach bez objawów COVID-19 od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. "W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem" - przypomina resort zdrowia. 

RadioZET.pl/PAP

C