Zamknij

Od 1 stycznia 2018 nowe składki na ZUS

Redakcja
06.04.2017 20:33

Niemal 1200 złotych na ZUS i inne opłaty niezależnie od tego, czy uzyskujemy przychody - nasz system płacenia składek może skutecznie stłumić zapał do prowadzenia działalności w Polsce. Jest nadzieja, że to się zmieni, bowiem przedsiębiorcy rozpoczynający działalność nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy, a przez kolejne 2 lata będą mogli płacić niższe składki. Tak wyglądają założenia nowelizacji ustawy jakie przygotowało Ministerstwo Rozwoju.

Od 1 stycznia 2018 nowe składki na ZUS
fot. Pixabay

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. - Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm - komentowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo przygotowało też coś dla tych, których składka na ZUS stanowi dużą część wydatków w skali miesiąca. Przedsiębiorcy osiągający przychód miesięczny w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie 5 tys. złotych) będą płacić znacznie niższe składki na ubezpieczenia społeczne niż obecnie.

Obecnie ten, kto uzyskuje minimalny przychód (2 tys. złotych), płaci 812 zł na ZUS i 62 zł na Fundusz Pracy. - Po wejściu w życie ustawy jego obciążenia będą proporcjonalnie niższe: wyniosą 320 zł na ZUS i 25 zł na FP – dodała Emilewicz. - Żaden przedsiębiorca nie straci na tej regulacji - zapowiada minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.  

RadioZET.pl/infor.pl/strz