Zamknij

Nowe święto 27 grudnia? Wniosek trafi w poniedziałek na biurko prezydenta

PAP
04.09.2021 17:30
Święto 27 grudnia
fot. TippaPatt/Shutterstock (ilustracyjne)

27 grudnia nowym świętem państwowym? Z takim apelem do prezydenta Andrzeja Dudy wystąpią przedstawiciele wielkopolskich samorządów i instytucji. Święto ma upamiętniać Powstanie Wielkopolskie, które trwało w latach 1918-19.

Święto może być ustanowione z inicjatywy prezydenta, który przygotuje stosowną ustawę. Przekazanie Andrzejowi Dudzie apelu wraz z podpisami Wielkopolan, samorządów i instytucji z Wielkopolski oraz ościennych regionów nastąpi w poniedziałek w południe w Warszawie.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

27 grudnia nowym świętem? Może być obchodzone już w tym roku

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek przyznał, że inicjatorom zależało na zainteresowaniu prezydenta przedsięwzięciem i na włączeniu go do działań na rzecz ustanowienia nowego święta państwowego.

- Rozmawialiśmy z ministrami w Kancelarii Prezydenta, pomysł się spodobał. Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym – powiedział PAP Reczek.

Inicjatorzy akcji od czerwca gromadzili wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów. Do tej pory petycję w sprawie ustanowienia nowego święta podpisali m.in. marszałkowie województw, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania.

- W piątek pakowaliśmy kartony, które pojadą do Warszawy – zapakowaliśmy ponad 4 tysiące papierowych, tradycyjnych deklaracji poparcia naszego przedsięwzięcia od osób indywidualnych. Do tego dochodzi ponad 3 tysiące głosów poparcia przesłanych przez sieć. Mamy ponad 160 deklaracji od jednostek samorządu terytorialnego w postaci uchwał podejmowanych na poziomie województw, powiatów i gmin. Dodatkowo do piątkowego południa dotarło do nas ponad 40 uchwał czy deklaracji poparcia przesłanych przez szkoły różnego rodzaju i poziomu kształcenia – powiedział Reczek.

Powstanie wielkopolskie. Kiedy wybuchło?

Pomysłodawcy ustanowienia nowego święta państwowego liczą, że będzie ono obchodzone jeszcze w tym roku. - Spotkanie z Andrzejem Dudą nie kończy naszej pracy – będziemy docierać z informacjami o powstaniu, jego roli, znaczeniu do posłów, senatorów – tak, by pokazać parlamentarzystom z innych części kraju, jak istotne w historii Polski było to wydarzenie – dodał Rafał Reczek.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

RadioZET.pl/PAP - Rafał Pogrzebny

C