Zamknij

Nowe święto narodowe w grudniu? Andrzej Duda: Jest należne pamięci bohaterów

06.09.2021 14:00

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto państwowe 27 grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.

Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto państwowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu "niezwłocznie" znalazł się na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Święto narodowe 27 grudnia? Andrzej Duda popiera inicjatywę

O ustanowienie nowego święta narodowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. W poniedziałek pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

Andrzej Duda powiedział, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z nimi wnioskować o ustanowienie tego święta. Jak podkreślił, powstanie wielkopolskie jest wielkim i ważnym - choć trochę zapomnianym - powstaniem. 

Prezydent dodał, że umożliwiło przyłączenie do Polski ziem, na których zrodziła się nasza państwowość. Zaznaczył, że bez ziem włączonych wtedy do Polski, a będących kolebką państwa Polan, bez Wielkopolski nie ma Rzeczypospolitej.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. 

loader

RadioZET.pl/PAP