Zamknij

Nowe święto państwowe 20 czerwca. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

10.05.2022 11:42

Narodowy Dzień Powstań Śląskich, przypadający na 20 czerwca, to nowe święto państwowe postulowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt ustawy jest już podpisany i trafi do Sejmu. Jego szybkie przyjęcie pozwoli fetować nowe święto jeszcze w tym roku.

Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Nowe święto państwowe, Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ma upamiętniać trzy zrywy, do jakich dochodziło w latach 1919-1921. Dzięki nim część Śląska została przyłączona do terytorium młodej II Rzeczpospolitej.

Prezydent złożył swój podpis pod projektem ustawy w piątek 6 maja. Andrzej Duda ma nadzieję, że Sejm zajmie się szybko rozpatrzeniem tej inicjatywy ustawodawczej, tak by pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich był obchodzony jeszcze w 2022 roku. Czy Polacy dostaną dodatkowy dzień wolny od pracy?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 20 czerwca. Czy święto państwowe będzie dniem wolnym od pracy?

Prezydent wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w sprawie nowego święta państwowego „mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji”.

- To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

W 2021 roku prezydent Duda wystąpił z inicjatywą ustanowienia 27 grudnia jako Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który także stał się świętem państwowym. Nie został on jednak dniem wolnym od pracy.

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – tłumaczył prezydent Duda.

Podobnego podejścia należy spodziewać się w przypadku Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Uchwalenie nowego święta państwowego nie będzie wiązać się z wprowadzeniem dnia wolnego od pracy.

loader

RadioZET.pl/Kancelaria Prezydenta/next.gazeta.pl