Zamknij

Będzie nowe święto państwowe? Projekt PO-KO jest w Sejmie

Redakcja
28.02.2019 14:33
Flaga Polski
fot. Shutterstock

4 czerwca nowym świętem państwowym? Klub PO-KO złoży w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego w rocznicę wyborów z 1989 roku. "Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z innymi doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności" - podkreślili autorzy projektu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO-KO) poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że klub PO-KO złoży w czwartek do laski marszałkowskiej projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Projekt ustawy nawiązuje do uchwały, jaką także z inicjatywy klubu PO podjęliśmy w roku 2013, (uchwały) która ten dzień nazwała wówczas Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, ale jakoś przygasło to święto, więc mamy nadzieję, że nadanie temu statusu święta państwowego pozwoli właściwie uhonorować tę datę - powiedziała posłanka. 

Nowe święto państwowe 4 czerwca? 

Senator Bogdan Klich (PO) podkreślił, że 4 czerwca 1989 roku dla większości Polaków był przełomem. - To był ten moment, od którego rozpoczął się proces budowania w Polsce struktur państwa prawa, opartych na wartościach demokracji, wolności, poszanowania dla nowego prawa, poszanowania praw obywatelskich"- mówił Klich.

Jak dodał, nie jest przypadkiem, że klub PO-KO akurat teraz wnosi projekt tej ustawy, ponieważ - jak przypomniał - w tym roku przypada 30 rocznica tamtych "wielkich wydarzeń". 

Zobacz także

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nawiązuje on do uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2013 roku o uznaniu dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich i ma na celu ustanowienie w tym dniu święta państwowego.

''Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z niemniej dla Rzeczypospolitej doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności, suwerenności i demokracji" - napisano w projekcie''.

RadioZET.pl/PAP/DG