Zamknij

Będzie nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisze ustawę

06.06.2022 13:12

Będzie nowe święto państwowe. We wtorek 7 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisze na Śląsku ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto będzie obchodzone 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

nowe święto
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Będziemy mieli nowe święto państwowe. Już we wtorek 7 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

- Pan prezydent pojedzie we wtorek na Śląsk. Poświęci tę wizytę pamięci o powstaniach śląskich. Chodzi przede wszystkim o podpisanie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Jak zaznaczył, w ramach wizyty na Śląsku prezydent Duda złoży również wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Będzie nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisze ustawę

Prezydencki minister podkreślił w rozmowie z PAP, że ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich to inicjatywa prezydencka, którą obie izby parlamentu przyjęły "w dużym narodowym konsensusie". 2 maja ustawę przyjął Sejm. Z kolei 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie obchodzony 20 czerwca. Wiadomo jednak, że nie będzie to dzień wolny od pracy.

Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921. I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. i zostało stłumione przez Niemców. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję, udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 20 czerwca

III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. - zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

RadioZET.pl/ PAP/ Kancelaria Prezydenta