Zamknij

Pracownicy sezonowi zostaną oskładkowani. Oto nowy pomysł rządu

Redakcja
05.03.2018 16:54
Pracownicy sezonowi zostaną oskładkowani. Oto nowy pomysł rządu
fot. Archiwum RadioZET.pl

Na wtorek zaplanowane są prace rządu nad projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Oznaczać to może, że niektórzy pracownicy sezonowi będą musieli otrzymać umowy, od których będą odprowadzane składki. Umowa z pracownikiem sezonowym obowiązywać ma nie dłużej, niż cztery miesiące.

Zagłosuj

Jaką umowę masz u siebie w pracy?

Liczba głosów:

Jak do tej pory, pracownicy sezonowi, np. przy zbiorach owoców, mogą pracować zatrudnieni na umowie o dzieło. Umowa taka nie jest bez odprowadzanych składek i w żaden sposób nie zabezpiecza pracowników.

Zmiany w zatrudnieniu

Najważniejsza zmiana w projekcie ustawy autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy zabezpieczenia społecznego osób pracujących w rolnictwie dorywczo, które w projektowanej nowelizacji ustawy określono jako pomocnika rolnika. Resort rolnictwa zaproponował wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach, jak również wprowadzenie odpowiednich zmian w ubezpieczeniu zdrowotnym i podatku dochodowym od osób fizycznych, które będą się odnosić do pomocników rolnika. Umowa o pomocy przy zbiorach obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw, jak i późniejszym ich sortowaniem i przygotowaniem do sprzedaży.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

42 złote miesięcznie

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, rolnik będzie musiał za zatrudnionego pomocnika opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, ale pomocnik rolnika będzie podlegał temu ubezpieczeniu tylko w zakresie uprawnień do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. gdy taka osoba ulegnie wypadkowi. Składka płacona przez rolnika ma wynosić 42 zł miesięcznie. Prace nad projektem mają rozpocząć się w piątek 6 marca.

RadioZET.pl/PAP/strz