Zamknij

„Bóg, Honor, Ojczyzna” w każdym paszporcie. Nowy wzór od 5 listopada

Redakcja
06.11.2018 14:18
Paszport
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

„Bóg, Honor, Ojczyzna” – taka dewiza od 5 listopada będzie widnieć na każdym polskim paszporcie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ujawniło nowy wzór tego dokumentu, który ma nawiązywać do odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Bóg, Honor, Ojczyzna” będzie znajdować już na jednej z pierwszych stron.

Zobacz także

Wybór motywu, który pojawi się na nowym wzorze paszportu, był wcześniej wybierany przez Polaków w konkursie internetowym.

Rozporządzenie Ministerstwa wraz z przykładami nowych dokumentów można zobaczyć tutaj:

Innych wzorów nie ma

Nowy wzór wzbudził kontrowersje i rozpoczął spór na temat tego, czy w dokumencie tego typu powinna znajdować się maksyma odnosząca się do wiary katolickiej. Jak podaje portal gazeta.pl, MSWiA nie przewidziało innych wzorów.

Zobacz także

„Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości” – napisano na stronie internetowej resortu. Decyzja o tym, jak wyglądać ma nowy paszport, zapadła już 8 sierpnia.

Wśród proponowanych motywów nie znajdziemy natomiast żadnego symbolu, który nawiązywałby do roli kobiet w historycznych wydarzeniach naszego kraju.

Nie każdy musi wymieniać

Decyzja ministerstwa nie obliguje nas jednak do tego, by wymieniać obecny paszport – dotyczy ona tylko tych, którzy wyrobią sobie dokument po 5 listopada bieżącego roku.

Zobacz także

Modyfikacja wyglądu polskiego paszportu miała związek z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

RadioZET/gazeta.pl/JZ