Zamknij

Dwa nowe znaki drogowe w Polsce. Dzięki nim unikniesz mandatu

31.07.2019 10:18
Nowe znaki drogowe
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Nowe znaki drogowe pojawią się na polskich drogach już w sierpniu. „Dzięki precyzyjnemu oznakowaniu kierowcy mają szansę płacić mniej mandatów” – pisze w środę „Rzeczpospolita”. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dwa nowe znaki drogowe mają wyraźniej sygnalizować rozpoczęcie i zakończenie odcinkowego pomiaru prędkości. Dodatkowo pojawi się na nich informacja o dozwolonej na danym odcinku drogi prędkości.

Chodzi o dwa nowe znaki: D-51a – oznaczający „automatyczną kontrolę średniej prędkości” oraz D-51b – wskazujący na „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”.

RZECZPOSPOLITA
znak1
fot. mat.pras
znak2

Odcinkowy pomiar prędkości to system służący do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi. W przeciwieństwie do fotoradaru nie mierzy prędkości w kontrolowanym punkcie, ale sprawdza średnią prędkość na wyznaczonym odcinku. Na początku i końcu kontrolowanego odcinka ustawione są aparaty fotograficzne lub kamery rejestrujące wszystkie pojazdy. System automatycznie odczytuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami. Na jego podstawie obliczana jest średnia prędkość.

Pierwszy odcinkowy pomiar prędkości w Polsce został zamontowany pod koniec kwietnia 2011 na odcinku autostrady A1 z Rusocina do Nowych Marz. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Wikipedia