Zamknij

Nowe znaki na drogach szybkiego ruchu

09.07.2019 10:12
Nowe znaki na drogach szybkiego ruchu
fot. GDDKiA

Na drogach ekspresowych i autostradach w Polsce ma pojawić się lepsze, bardziej przyjazne kierowcy oznakowanie – informuje serwis Moto.rp.pl. Na czym będą polegały zmiany?

Znaki drogowe informujące o kierunkach jazdy na „ekspresówkach” zostaną uzupełnione o strzałki i numery węzłów. Dodatkowe znaki będą montowane nad tablicami kierunkowymi. Wspomniane ułatwienia już funkcjonują, ale na nielicznych drogach.

Nowe oznakowanie ma przełożyć się na większy komfort jazdy i ukrócenie niezdecydowania kierowców. Nowy projekt oznakowania wprowadza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przewiduje się też „ujednolicenie zasad korzystania z bram, wyjazdów i przejazdów awaryjnych na trasach szybkiego ruchu”.

Nowy system znaków opracowywało konsorcjum firm pod pieczą naukowców z Politechniki Krakowskiej. Część systemu już funkcjonuje, a projekt jest w końcowej fazie. Trwają uzgodnienia z Państwową Strażą Pożarną, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Policją oraz MSWiA.

Oznakowanie dróg ekspresowych będzie powiązane z powstającym Krajowym Systemem Zarządzania Ruchem (KSZR). To obie informacji na elektronicznych tablicach nad drogami, a w miastach konfiguracja świateł w tzw. „zieloną falę”.

Gdzie pojawią się nowe znaki?

Nowe oznaczenia obejmą w Polsce m. in. ekspresowe S6 i S7 od Gdyni do Warszawy, autostrady A2 od Warszawy do Łodzi i A1 od Łodzi do granicy w Gorzyczkach, ekspresową S1 od portu lotniczego w Pyrzowicach do granicy w Zwardoniu, autostradę A4 Katowice–Wrocław, a także autostradową obwodnicę Wrocławia – informuje Moto.rp.pl.

RadioZET.pl/Moto.rp.pl