Zamknij

Nieoficjalnie: nowela ustawy o IPN trafiła do prezydenta

Redakcja
02.02.2018 16:03
Nieoficjalnie: nowela ustawy o IPN trafiła do prezydenta
fot. PAP

Nowelizacja ustawy o IPN została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie — dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Kancelarii Prezydenta. Prezydent — zgodnie z konstytucją — może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgodnie z konstytucją prezydenta podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje.

Uchwalona w ubiegły piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o IPN, którą w czwartek poparł Senat, przewiduje, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

W nowelizacji znalazły się przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

Nowe regulacje jeszcze przed poparciem nowelizacji przez Senat wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

Zobacz także

W środę amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło w czwartkowym oświadczeniu, że celem uchwalonej nowelizacji jest „walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście”. „Wierzymy, że prace nad nowelą mimo różnic w ocenie wprowadzanych zmian nie wpłyną na strategiczne partnerstwo Polski i USA” — dodał resort

Z kolei w piątek strona ukraińska w Ukraińsko-Polskim Forum Partnerstwa zaapelowała do prezydenta Dudy o zawetowanie nowelizacji. Forum, w którym zasiadają polscy i ukraińscy intelektualiści, działa pod patronatem ministrów spraw zagranicznych obu państw.

RadioZET.pl/PAP/DG