Zamknij

Niemieccy historycy ostro krytykują ustawę o IPN

Redakcja
20.02.2018 16:41
Niemieckie obozy śmierci
fot. Screen ze strony IPN

Zrzeszenie Historyków i Historyczek Niemiec (VHD) uważa polską nowelizację ustawy o IPN przewidującą kary za przypisywanie państwu polskiemu współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie za zagrożenie dla wolności naukowej — oświadczyła przewodnicząca związku.

— Przedstawienie i ocena historii nie może być przedmiotem doktryny państwowej — powiedziała we Frankfurcie przewodnicząca zrzeszenia Eva Schlotheuber.

Zagłosuj

Czy popierasz nowelizację ustawy o IPN?

Liczba głosów:

Schlotheuber obawia się, że ustawa doprowadzi do sterowania badań naukowych i pamięci. Jak powiedziała, stanowi ona poważną ingerencję oraz próbę ograniczenia kręgu krytycznych naukowców.

Ustawa wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Nie dotyczy to jednak działalności naukowej czy artystycznej.

Ustawa wywołała ostrą krytykę ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 6 lutego i skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy przepisy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

RadioZET.pl/pap/maal