Zamknij

Czy ustawa o IPN zepsuła relacje z USA? Morawiecki: Nie ma żadnych problemów

Redakcja
09.02.2018 12:24
Premier Morawiecki w Piszu
fot. PAP

Mimo nieporozumień między nami a niektórymi innymi krajami co do nowelizacji ustawy o IPN mamy bardzo dobrą współpracę z USA, jest to współpraca zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i gospodarcza, handlowa, finansowa, inwestycyjna — powiedział w piątek w Piszu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej o doniesienia medialne o możliwym wycofaniu w związku ze sporem wokół nowelizacji ustawy o IPN amerykańskich wojsk z ćwiczeń zaplanowanych na luty na Warmii i Mazurach, stwierdził, że trudno mu „komentować plotki czy spekulacje”.

Zagłosuj

Czy popierasz nowelizację ustawy o IPN?

Liczba głosów:

Współpraca z USA bardzo dobra

— Ja mogę powiedzieć coś wręcz przeciwnego: że mamy bardzo dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi — podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, jest to „współpraca oparta zarówno o aspekty związane z bezpieczeństwem”, jak i „gospodarcze, handlowe, finansowe, inwestycyjne”.

— Mimo pewnych nieporozumień na styku między nami a niektórymi innymi krajami co do tej ustawy nie ma ona wpływu na rozwój wymiany handlowej i wymiany gospodarczo-inwestycyjnej — zapewnił premier.

Zobacz także

Nowelizacja ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie, a jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Identyczny zespół ma powstać w Izraelu.

RadioZET.pl/pap/maal