Zamknij

TK umorzył sprawę nowelizacji ustawy o IPN

Redakcja
17.01.2019 12:13
TK umorzył sprawę nowelizacji ustawy o IPN
fot. Marek Konrad/REPORTER/East News

Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, w tym za Holokaust. Powodem utrata mocy obowiązujących przepisów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o IPN zawierające pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”.

„TK postanowił umorzyć postępowanie”

TK umorzył skargę w sprawie nowelizacji ustawy o IPN w części dot. karania za sformułowania typu „polskie obozy śmierci”. Powodem umorzenia, o którym TK poinformował w czwartek, jest utrata mocy obowiązującej tych przepisów po ich uchyleniu w czerwcu ub.r. kolejną nowelizacją.

Zobacz także

– Ustawą z dnia 27 czerwca 2018 roku artykuły 55a oraz 55b ustawy o IPN zostały uchylone. W związku z powyższym trybunał na podstawie art. 59 ust. 1 punkt 4 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym postanowił umorzyć postępowanie w zakresie badania konstytucyjności art. 55a ustawy o IPN – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Zielonacki.

Przepisy niezgodne z konstytucją

Sprawa dotyczyła rządowej nowelizacji ustawy o IPN, która po przyjęciu jej przez Sejm pod koniec stycznia 2018 r. wywołała kontrowersje m.in. w USA, Izraelu i na Ukrainie. O zbadanie zgodności jej przepisów z konstytucją wnioskował w lutym ub.r. – w trybie kontroli następczej – prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

Nowela, której celem było przeciwdziałanie fałszowaniu polskiej historii w Polsce i na świecie, wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny. Ostatecznie sankcje te zostały w czerwcu ub. roku wycofane przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta.

Zobacz także

Sprawą w TK zajmował się skład pięciu sędziów. Przewodniczącą jest prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Andrzej Zielonacki. W składzie są też sędziowie: Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński. (PAP)

RadioZET/PAP/JZ