Zamknij

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym 1 stycznia 2019 wchodzi w życie

Redakcja
31.12.2018 15:47
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym 1 stycznia 2019 wchodzi w życie
fot. M.Grochocki/East News

Ostatniego dnia roku, nowela ustawy o Sądzie Najwyższym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowela umożliwia sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Zmiana wejdzie w życie już następnego dnia - 1 stycznia 2019.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłowie uchwalili nowelizację 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia i tego dnia Andrzej  Duda podpisał ustawę. Na publikację nowela czekała dwa tygodnie.

Projekt nowelizacji ustawy - ze względu na postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości UE o SN - złożyli posłowie PiS.

Zobacz także

19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się:

- zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku,

- przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku,

- powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepisy.

TSUE 17 grudnia podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o SN.

Zobacz także

Zobacz także

Jak informował SN, 21 grudnia nie doszło do skutku posiedzenie Kolegium Sądu Najwyższego - nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Nieobecni sędziowie przedstawili pismo, w którym wyjaśnili, że jeśli nie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i nie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o SN, to nie będą mogli wziąć udziału w kolegium, z uwagi na to, że „status części członków Kolegium SN pozostawać będzie z tego powodu niejasny”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ