Zamknij

Nowoczesna chce wprowadzenia Polski do strefy euro. Zaczęli już zbierać podpisy

Redakcja
07.06.2018 12:27
Nowoczesna
fot. East News

Przedstawiciele Nowoczesnej rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją o rozpoczęcie integracji ze strefą euro i zainicjowanie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej na ten temat. Za kilka tygodni planują złożyć petycję u szefa rządu.

Nowoczesna przygotowała petycję do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze podjęcie strategicznych decyzji rozpoczęcia integracji Polski ze strefą euro oraz zainicjowanie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej wskazującej na korzyści płynące z przyjęcia wspólnej waluty dla społeczeństwa i przedsiębiorców – mówił poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Strefa euro w Polsce?

Przez najbliższe tygodnie Nowoczesna planuje zbierać podpisy pod petycją. Na listach poza zwykłymi obywatelami mają znaleźć się podpisy polityków, ekspertów i liderów opinii. W dokumencie zwrócono się do premiera o wyznaczenie oficjalnego terminu przystąpienia Polski do strefy euro, złożenie wniosku – po konsultacji z NBP – o przystąpienie Polski do mechanizmu kursów walutowych ERM II, który jest przedsionkiem akcesji do strefy euro oraz dostosowanie polskiego prawa do obecności w strefie euro.

Zmiana waluty

Politycy Nowoczesnej twierdzą, że Polska powinna jak najszybciej dołączyć do strefy euro, podając trzy argumenty: europejska waluta zapewni Polsce członkostwo w „Europie pierwszej prędkości”, a decyzja o szybkim wejściu Polski do strefy euro będzie jednoznaczna ze wzmocnieniem pozycji negocjacyjnej Polski i zwiększy wpływ naszego kraju na kierunki i kształt polityk UE oraz strukturę unijnego budżetu.

RadioZET.pl/PAP/strz