Zamknij

Nowoczesna składa projekt o związkach partnerskich. "Zobowiązanie wobec Polek i Polaków" [WIDEO]

Redakcja
24.04.2018 07:57
Nowoczesna
fot. Grzegorz Banaszak/East News

Posłowie Nowoczesnej złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Przewiduje ona,że związki mogą być różnopłciowe i jednopłciowe, a żeby je zawrzeć, wystarczy wspólne oświadczenie takich osób w urzędzie stanu cywilnego.

Projekt autorstwa posłanki Moniki Rosy powstawał przez ponad rok, w ścisłym porozumieniu m.in. ze środowiskami LBGT.

Jak przekonuje posłanka, osoby funkcjonujące w ramach rejestrowanego związku partnerskiego będą miały prawo do noszenia wspólnego nazwiska, możliwość wspólnego rozliczania się z podatków, przekazywania darowizn w pierwszej linii, a także prawo do uzyskania informacji na temat stanu zdrowia partnera (jeśli np. trafiłby do szpitala).

Zobacz także

Rosa przyznaje, że przy obecnym składzie polskiego parlamentu, nie ma szans na wprowadzenie takich zapisów. Jej ugrupowanie chce jednak politycznej debaty na ten temat.

- Każda miłość jest ważna i wszyscy mają prawo do szczęścia - powiedziała z kolei Onetowi szefowa .N Katarzyna Lubnauer. - Dlatego Nowoczesna, spełniając swoje obietnice i realizując program, składa ustawę o związkach partnerskich. To było i jest nasze zobowiązanie wobec Polek i Polaków - dodała.

RadioZET.pl/Onet.pl/ToM/MP, KM