Zamknij

500+ a Aktywna rodzina. Co oferuje rodzinom Nowoczesna?

Redakcja
29.05.2017 17:54
500+ a Aktywna rodzina. Co oferuje rodzinom Nowoczesna?
fot. Twitter/Nowoczesna

Wsparcie finansowe dla każdego dziecka, ale tylko dla rodzin, w których pracuje przynajmniej jeden z rodziców – zakłada program Nowoczesnej "Aktywna rodzina". - Ma on aktywizować społeczeństwo – podkreśliła szefowa klubu tej partii Katarzyna Lubnauer.

Zagłosuj

Jeśli miałbyś/aś wybór, z którego programu wsparcia rodzin skorzystałbyś/aś?

Liczba głosów:

Opracowywany przez zespół Nowoczesnej projekt "Aktywna rodzina" ma być odpowiedzią na wprowadzony w ubiegłym roku przez rząd PiS program Rodzina 500 plus. Główne założenia prorodzinnej inicjatywy Lubnauer przedstawiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Podczas spotkania z dziennikarzami szefowa klubu Nowoczesnej zaznaczyła, że jej partia od początku kwestionowała zasady rządowego programu, tłumacząc, że jest on niesprawiedliwy oraz nie ma dużego wpływu na liczbę urodzin.

Wsparcie dla wszystkich dzieci 

- Jest niesprawiedliwy, ponieważ nie dotyczy wszystkich dzieci, a jedynie 3,6 mln z 6 mln. Do tego obejmuje pomocą jedynie stosunkowo zamożnych rodziców, którzy mają dwójkę lub trójkę dzieci. Nie przekłada się on także na zwiększenie dzietności w Polsce – mówiła Lubnauer.

Wskazała, że w zaprezentowanej propozycji projektu Nowoczesnej wsparcie otrzymałoby każde dziecko, ale pod warunkiem, że jeden z rodziców będzie pracował.

- W postaci ulg podatkowych rodzina otrzymywałaby 3 tysiące rocznie na każde dziecko, niezależnie od ich liczby. Oznacza to 3 tysiące złotych na jedno, 6 tysięcy złotych na dwójkę, 9 tysięcy złotych - gdy jest trójka dzieci i tak dalej. Rodzice, którzy nie osiągnęli odpowiedniego dochodu, otrzymywaliby zwrot – tłumaczyła wiceszefowa i rzeczniczka partii Nowoczesna.

Pierwszy próg dochodowy

Według założeń programu "Aktywna rodzina" pomoc finansowa trafiałaby do rodzin, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, co oznacza, że roczne dochody na podatnika nie przekraczają 85 528 złotych. To jak wskazuje Nowoczesna dotyczy 97 procent podatników. Ulgę otrzymywaliby pracujący rodzice, niezależnie od formy rozliczenia dochodów, także rolnicy.

- Uważamy, że rodzinom wielodzietnym, w którym rodzice nie pracują pomoc należy się z pomocy społecznej, a nie z programu, jakim jest "Aktywna rodzina". Nasz projekt ma wspomagać rodziny, w którym przynajmniej jeden z rodziców pracuje. Jego zadaniem jest bowiem aktywizowanie społeczeństwa, również zachęcanie kobiet do podejmowania pracy. Za zaoszczędzone pieniądze można zaś otworzyć dodatkowe żłobki i przedszkola, bo ważne jest, by każda kobieta, która tego chce, mogła pracować. Tym bardziej teraz, gdy bezrobocie jest tak niskie – wyjaśniła Lubnauer.

Zobacz także

Jak dodała, wkrótce problemem społecznym może być bowiem duża liczba kobiet, które będą miały zbyt krótki staż pracy, by otrzymać emeryturę, w związku z czym będą one musiały korzystać z pomocy społecznej.

- Dlatego istotne jest, żeby rodzice pracowali, bo w ten sposób wpływają nie tylko na sytuację swojego dziecka, ale i na swoją na przyszłość – zaznaczyła Lubnauer.

Dzieci, w rodzinach których opiekunowie nie pracują, byłyby wspierane przez inne formy pomocy społecznej.

500+ zbyt drogie 

Jak podano, projekt Nowoczesnej w porównaniu z rządowym programem Rodzina 500 plus przyniósłby 7-8 mld zł oszczędności dla budżetu państwa.

Lubnauer poinformowała, że Nowoczesna powołała zespół "Aktywna rodzina", który do wakacji ma opracować zapisy ustawowe. W jego ramach ma zostać także opracowana koncepcja zmian w całym systemie pomocy społecznej.

RadioZET.pl/PAP/DG