Zamknij

Będzie wielka koalicja przeciw zmianom w sądownictwie? Nowoczesna zaprasza wszystkie partie

Redakcja
14.07.2017 18:03
Nowoczesna
fot. Slawomir Kaminski/AG

Nowoczesna przygotowała propozycje strategicznych działań, które mogłaby podjąć z innymi klubami, w celu powstrzymania ataku PiS na Sąd Najwyższy - poinformowała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami opozycji ma odbyć się w poniedziałek.

W piątek po południu odbyło się posiedzenie sejmowego klubu oraz zarządu Nowoczesnej. Wcześniej zarząd partii omówił strategię działań związanych z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustaw: o KRS oraz sądach powszechnych, a także złożeniem przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zarząd Nowoczesnej zaproponował wspólne działania opozycji, m.in. utworzenie w Sejmie federacji klubów i kół; zaapelował też o stworzenie Frontu Demokratycznego.

Zobacz nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

Lubnauer przekazała PAP, że klub Nowoczesnej potwierdził wyrażoną przez zarząd wolę spotkania w ramach federacji klubów i kół. Podkreśliła, że politycy chcą współpracować z innymi ugrupowaniami. - Przygotowaliśmy też propozycje strategicznych działań, które moglibyśmy omówić razem z innymi klubami i podjąć takie działania w celu powstrzymania ataku PiS na Sąd Najwyższy - mówiła PAP Lubnauer. Nie chciała jednak zdradzić szczegółów planowanych działań.

Zagłosuj

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez PiS są potrzebne?

Liczba głosów:

W najbliższych dniach Nowoczesna planuje uczestnictwo w szeregu wydarzeń związanych z reformą sądownictwa. - W niedzielę będziemy uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez podmioty społeczne, mające na celu tworzenie Frontu Demokratycznego - zapowiedziała posłanka.

We wtorek, jak zapowiedział Schetyna, PO zamierza konsultować się z pozostałymi klubami opozycji ws. wspólnego zaangażowania w blokowanie procesu legislacyjnego projektowanych zmian, czy to na posiedzeniu komisji, czy na obradach plenarnych Sejmu. Projekt ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem zakłada utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Również w środę Sejm przyjął nowelizację przepisów o ustroju sądów, która zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Uchwalił też nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

RadioZET.pl/pap/maal