Zamknij

Noworodek w oknie życia. "Urodził się chwilę wcześniej. Na całym ciele były ślady krwi"

17.12.2021 14:41

Siostry salezjanki z Piotrkowa Trybunalskiego obudził w piątek w późnych godzinach nocnych alarm. W oknie życia przy domu zakonnic znalazły owiniętego w koc noworodka. - Musiała urodzić się chwilę wcześniej, bo pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi. Ochrzciłyśmy ją "z wody", nadając jej imię Anna – powiedziała siostra Anna Siara, ekonomka domu.

Noworodek w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim
fot. MAREK LASYK/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Noworodek znaleziony w oknie życia w domu sióstr Salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim. Zakonnice obudził późną nocą alarm, oznaczający, że okno życia zostało otwarte.

"Znalazłyśmy zawiniątko owinięte w koc. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko, dziewczynka" – opowiada s. Anna Siara, ekonomka domu, cytowana przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Noworodek w oknie życia. "Na całym ciele były ślady krwi"

Zakonnica wspomniała, że dziewczynka musiała urodzić się chwilę wcześniej. "Pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi" – wspomniała siostra Anna. Siostry ochrzciły dziewczynkę "z wody", nadając jej imię Anna.

Dziecko zawinięte zostało w koc termiczny i w drugi - wełniany. Siostry powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Przybyły na miejsce lekarz ocenił stan zdrowia dziewczynki jako dobry. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół. Salezjanki poinformowały, że jest to już piąte dziecko zostawione w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim, ale pierwsza w historii dziewczynka. Ostatni raz noworodek pojawił się w nim w październiku 2016 roku.

Okno życia jest miejscem, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Po otwarciu uruchamia się alarm w domu, w którym jest zainstalowane.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz nich w Łodzi działa jeszcze jedno okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w tej archidiecezji oknom uratowano życie 15 dzieci.

RadioZET.pl/Caritas.lodz.pl