Zamknij

Nietypowa transmisja z mszy w kościele. Doklejono obraz pustych ław

28.03.2021 15:33
msza święta w kościele w nowym sączu
fot. Twitter: Michallo23

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z transmisji mszy świętej w parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Widzimy na nim doklejone obrazy pustych ław kościelnych, zasłaniające autentyczną frekwencję podczas niedzielnej mszy. Pod nagraniem pojawiły się komentarze wyjaśniające, że w miejscach, w których doklejono obrazy, w rzeczywistości znajdują się rusztowania.

Lockdown i nowe obostrzenia obowiązują w Polsce od soboty 27 marca 2021 roku. Zgodnie z nowymi restrykcjami, zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i obiekty sportowe. Otwarte pozostaną kościoły i miejsca kultu religijnego, ale będą tam obowiązywać specjalne limity.

Na każdą osobę w kościele będzie musiało przypadać 20 metrów kwadratowych. Zmiany będą obowiązywać do 9 kwietnia, czyli także przez okres Wielkanocy. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Podczas transmisji z mszy doklejono obraz pustych ław w kościele. WIDEO

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do kapłanów i wiernych o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych. Poprosił osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w liturgii, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne.

W mediach społecznościowych pojawiło się niecodzienne nagranie z transmisji niedzielnej mszy świętej w parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Na materiale wideo wyraźnie doklejone zostały obrazy przedstawiające puste ławki w kościele. Wielu internautów uznało, że kościół dopuścił się oszustwa i zasłonił autentyczną liczbę wiernych obecnych na niedzielnej mszy. Czy było tak naprawdę?

Pod nagraniem pojawiły się liczne tłumaczenia, że w miejscu, w którym doklejono obrazy, w rzeczywistości znajdują się rusztowania, a w kościele trwa remont. Nie wiadomo jednak, dlaczego parafia zdecydowała się dokonać tak mało przemyślanej "obróbki" właśnie w czasie obowiązywania obostrzeń epidemicznych i limitów. Pod transmisją zamieszczono jedynie informację, że "mogą zdarzać się przerwy w transmisji z przyczyn niezależnych".

W Kościele katolickim Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu.

W związku z pandemią w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety na mocy, których udzieli wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. "Mogą z niej skorzystać osoby chore i mające objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), a także te osoby, które mają uzasadnioną i poważną obawę przed zakażeniem" - wskazał np. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter/ KEP