Zamknij

"Kler" idzie jak burza! Obejrzało go już ponad 3 mln widzów!

Redakcja
12.10.2018 19:10

"Kler" nadal największym kinowym hitem nad Wisłą. Nowy film Wojciecha Smarzowskiego w po dwóch tygodniach od premiery przekroczył kolejną barierę - tym razem 3 milionów widzów. 

Kler
fot. Plakat filmu

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", film opowiadający o grzechach polskiego Kościoła zobaczyło już w polskich kinach 3 089 315 widzów, co czyni go najchętniej oglądanym obrazem nie tylko w tym roku, ale i w ostatnich latach - "Kler" wyprzedził już m.in. 

„Kler”: co hejt dał produkcji? Darmowa reklama warta miliony złotych

W kolejce do pobicia są kolejne rekordy, m.in. ten w kategorii "największy sukces frekwencyjny polskiego filmu po 1989 roku". Dzieło Smarzowskiego awansowało w tym rankingu na 4. miejsce i relatywnie niewiele traci do "Quo Vadis" (4,3 mln). Na prowadzeniu nadal są "Ogniem i mieczem" (7 151 354) i "Pan Tadeusz" (6 168 344). 

"Kler" osiągnął już także największy sukces w box office ze wszystkich dotychczasowych filmów Smarzowskiego. Poprzednio liczniejszą frekwencję - niespełna 1,5 mln widzów - zebrał "Wołyń", co przy wyniku "Kleru" wydaje się mało imponującym osiągnięciem. 

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego

Najnowszy film Smarzowskiego, który opowiada o losach trzech katolickich księży, wzbudził ogromne kontrowersje. Minister kultury Piotr Gliński odciął się od wsparcia finansowania produkcji. Na jej wyświetlanie w lokalnym kinie nie zgodziły się władze m.in. Ostrołęki.

"Kler" zdobył podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą scenografię, nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury. Transmisja z gali rozdania nagród, kiedy na scenie Smarzowski odbierał jedną ze statuetek, została ocenzurowana w TVP Kultura.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PTD/MP