Zamknij

Rewolucja w kanonie lektur. Czarnek: teksty Jana Pawła II, opracowania IPN

27.05.2021 20:59

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, ogłosił zmiany w kanonie lektur szkolnych. – Są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania IPN – powiedział na antenie Telewizji Trwam. Dodał, że w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

Przemysław Czarnek
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Przemysław Czarnek był w czwartek gościem Telewizji Trwam. Minister edukacji i nauki ogłosił, że w jego resorcie zakończono prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych. 

– Są tam znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski również, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków – powiedział na antenie telewizji ojca Tadeusza Rydzyka.

 Jan Paweł II w nowym kanonie lektur szkolnych

Szef resortu edukacji i nauki pytany o to, czy teksty Jana Pawła II znajdą się kanonie, powiedział: "Oczywiście, że tak. Natomiast w sposób umiejętny je będziemy wprowadzać również do podręczników, Mam nadzieję, że tak się to będzie działo w kolejnych latach''.

– Ja mówiłem choćby o tej przedsiębiorczości, no jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II [...] powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia. To jest wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości – podkreślił.

Dodał, że trudno mówić o rozwijaniu przedsiębiorczości bez znajomości etyki w tym zakresie. – A tam mam etyczne podejście właśnie do takich zagadnień fundamentalnych jak wynagrodzenie, praca, sprawiedliwość społeczna. To wszystko trzeba rozumieć i o tym pisał Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych i warto wykorzystać tę wiedzę i ona będzie wykorzystywana – mówił Czarnek.

loader

RadioZET.pl/PAP