Zamknij

Debata prezydencka o nowym kanonie lektur i kulturze

Redakcja
30.05.2017 22:06
Debata prezydencka o nowym kanonie lektur i kulturze

Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żebyśmy za kilkanaście lat mieli po prostu lepszych nauczycieli – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Aleksander Bobko, podczas czwartkowej debaty prezydenckiej z udziałem ekspertów i nauczycieli w warszawskim Belwederze.

W debacie "Polski kanon literacki w XXI wieku" uczestniczyli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich i nauczycielskich. Jej zadaniem było utworzenie nowej listy lektur szkolnych, kształcenie nauczycieli języka polskiego i przygotowanie absolwentów uniwersytetów do wykonywania tego zawodu. Debata była drugim spotkaniem cyklu zainicjowanego przez Andrzeja Dudę.

Dyskusja o lekturach szkolnych

To, jakie lektury będą czytać w swoich młodych latach Polacy, będzie decydowało o tym, jakie będzie ich jestestwo. Dyskusja na temat tego, jakie książki wejdą do kanonu, ma też wymiar egzystencjalny. To są tematy esencjalne dla kondycji kultury narodowej zawsze – mówił doradca prezydenta ds. edukacji prof. Andrzej Waśko. – To jest w interesie młodych ludzi. Dzięki kanonowi wtajemniczamy się w polskość, poznajemy, co to jest polska kultura, co to znaczy być Polakiem, dlaczego wejście w kulturę narodową wzbogaca nasze istnieje jednostkowe. Dzięki takiej lekturze stajemy się świadomymi członkami kultury narodowej – dodał profesor.

Jak podaje PAP, w debacie wzięła też udział przedstawicielka Rady Mediów Narodowych, posłanka Joanna Lichocka, która wyraziła zatroskanie stanem współczesnej literatury polskiej. – Czy mamy w tej chwili pisarzy, którzy potrafili opisać Polaków z lat 80, 90 i późniejszych na miarę Mickiewicza, Reymonta, czy Żeromskiego?... Jedno, dwa, trzy nazwiska; nie więcej – twierdziła posłanka.

RadioZET.pl/PAP/strz