Zamknij

Będzie zmiana kodeksu pracy. Rewolucja w urlopach

Redakcja
03.10.2017 11:20
Będzie zmiana kodeksu pracy. Rewolucja w urlopach
fot. Pexels.com

Trwają prace nad zmianami w polskim kodeksie pracy. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że modyfikacje mają dotyczyć m.in. urlopów i premii uznaniowych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że reforma zapewni uzdrowienie rynku pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już rok pracuje nad projektem. Powinna skończyć swoją propozycję na nowe przepisy w ciągu sześciu miesięcy. "DGP" dodaje, że zmiany w kodeksie mają być "rewolucyjne". 

Komisja wzięła się m.in. za urlopy. W planach jest, aby pełen przysługujący nam wymiar urlopu musiał zostać wykorzystany w danym roku. Rząd chce ukrócić proceder odbierania zaległego urlopu w kolejnych latach.

Wiceminister zapewnia w rozmowie z "DGP", że ta zmiana jest korzystna dla pracowników. Mają oni mieć szansę i okazję odpocząć w danym roku odpowiednią liczbę dni, a nie wiecznie przekładać urlop. Czy to skończy się "wypychaniem" pracowników na urlopu pod koniec roku? Tego jeszcze nie wiadomo.

To nie koniec zmian urlopowych. Pula dni wolnych ma być od tej pory elastyczna. 26-dniowy urlop będzie mógł zostać skrócony lub wydłużony o kilka dni, jeżeli taka będzie decyzja pracodawców i załogi. 

Przepisy nie będą też dopuszczały pracy w czasie urlopu dla innej firmy. 

Nowy kodeks zakłada też ograniczenie uznaniowych składników pensji. "DGP" wyjaśnia, że przepisy będą precyzowały procentowy udział tych części wynagrodzenia, których wysokość zależy od decyzji przełożonego.

RadioZET.pl/DGP/KM