Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PiS szykuje nową opłatę medialną. Zapłacimy już w 2018 roku!

21.09.2017 08:00
xxx wiadomosci

Kasa TVP świeci pustkami, więc rząd szykuje nowy projekt opłaty medialnej. Jak pisze ''Gazeta Wybocza'', zapłaci ją każdy, niezależnie od tego, czy ma telewizor i ogląda media narodowe. 

PiS szykuje nową opłatę medialną. Zapłacimy już w 2018 roku! fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Zagłosuj

Czy płacisz abonament RTV?

Z danych KRRiT wynika, że liczba abonentów w sierpniu br. zmalała o ponad 5 tysięcy. Zwiększeniu uległa liczba osób zalegających z wpłatami. Łącznie jest ich ponad 2 miliony - pisze ''GW''.

Ministerstwo kultury najpóźniej w październiku przedstawi nowy projekt opłaty medialnej, który zastąpi obowiązujący abonament RTV. Płaciłby ją każdy, nawet jeśli nie posiada telewizora i nie ogląda kanałów TVP. Opłata byłaby powiązana z podatkami PIT, KRUS oraz CIT. 

Jak informuje ''GW'', opłata wyniosłaby w przeliczeniu na miesiąc około 8 złotych od osoby. Mało? Niekoniecznie. Obecnie abonament powiązany jest z gospodarstwem domowym - koszt to 20 zł na miesiąc. Nowa opłata ma łączyć się z osobą płacącą podatek. Jeśli w domu mieszkają dwie, trzy osoby, które płacą podatek, wtedy wydadzą w sumie 16-24 zł miesięcznie.

Co z osobami, które do tej pory nie płaciły abonamentu? Nie zostaną ukarane. Ustawa przewiduje dla nich abolicję. Natomiast dla osób uczciwie płacących abonament zostanie zorganizowana loteria z cennymi nagrodami.

Resort kultury szykuje znaczącą zniżkę dla emerytów. W ich przypadku opłata medialna wynosiłaby jeden złotych miesięcznie. 

Ustawa miałaby wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku. Skąd pośpiech? Pogarszająca się sytuacja finansowa TVP.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/DG 

Oceń