Zamknij

Nowy przejaw rosyjskiej propagandy. RCB ostrzega Polaków

PAP
15.04.2022 23:30

Trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy - podkreśliło w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB podało przykłady linii fałszywych narracji stosowanych przez Rosję. Nie daj sobą manipulować - zaapelowało.

wojna na Ukrainie
fot. AP/Associated Press/East News

RCB ostrzegło, że w celu próby zdyskredytowania pomocy, jaka w Polsce udzielana jest ukraińskim uchodźcom, Rosja prowadzi działania dezinformujące. Aby uczulić na to obywateli, opublikowało na Twitterze kilka przykładów fałszywych narracji rosyjskich.

RCB ostrzega przed rosyjską propagandą. Narracja dotyczy uchodźców

To m.in. linia narracji, że "polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy, aby przypodobać się USA i UE" lub że "UE nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania".

W celu dezinformacji, jak podało RCB, stosowana jest też narracja, że "rząd obciąża budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, mieszkania i edukację", czy też, że "wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków".

RCB przestrzegło również przed fałszywymi narracjami, których celem jest wzbudzanie niepokoju, jak taka, że "przyjmowanie uchodźców z Ukrainy doprowadzi do destabilizacji Polski i masowych protestów", czy że "polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny".

"Trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. Poznaj wybrane linie fałszywych narracji i nie daj sobą manipulować!" - podkreśliło RCB.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo