Zamknij

Ważna zmiana w programie Rodzina 500+. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Redakcja
05.07.2017 10:25
Ważna zmiana w programie Rodzina 500+. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy?
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci, muszą przedstawić dokument dotyczący alimentów. To nowy warunek mający ukrócić wyłudzenia świadczenia 500+ przez żyjących w konkubinacie. 

1 kwietnia minął rok od uruchomienia sztandarowego programu obecnego rządu "Rodzina 500+". Rodzice, którzy w zeszłym roku złożyli wnioski o przyznanie świadczenia, muszą wkrótce ponownie wypełnić dokumenty. Nowością jest wprowadzana zmiana mająca zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy. 

Zobacz także

Reforma dotycząca osób samotnie wychowujących dzieci wzbudza wśród beneficjentów programu wiele emocji. Aby otrzymać pieniądze, rodzic będzie musiał wyczerpać drogę sądową dotyczącą alimentów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której drugi z rodziców nie żyje bądź ojciec dziecka jest nieznany. Ministerstwo chce w ten sposób zapobiec sytuacjom, gdy rodzice żyli razem, a tylko dla potrzeb programu deklarowali samotne wychowanie i pobierali świadczenie na dziecko.

Resort Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w 2016 roku blisko 394 tys. osób samotnie wychowujących dzieci ubiegało się o pieniądze z programu "Rodzina 500 Plus". Ministerstwo nie dysponuje jednak danymi o liczbie wyłudzeń. 

Dla osób, które nie zakończyły procesu sądowego, przygotowano specjalną poprawkę w ustawie. Gmina będzie zawieszać postępowanie w sprawie. Beneficjent otrzyma trzymiesięczny termin na przedstawienie dokumentów. Nie musi być to wyrok. Początkowo wystarczy przedstawić zabezpieczenie na poczet powództwa alimentacyjnego.

RadioZET.pl/DG