Zamknij

Nowy regulamin parkingów w Warszawie. Zmiany od 1 lutego 2018 r.

Redakcja
31.01.2018 17:37
Nowy regulamin parkingów w Warszawie. Zmiany od 1 lutego 2018 r.
fot. Archiwum RadioZET.pl

Już od czwartku 1 lutego rusza nowy regulamin parkingów P+R na terenie Warszawy. Ze zmian ucieszą się posiadacze samochodów elektrycznych i kart Eko. Będą oni mogli m.in. parkować bez opłat oraz ładować auta na terenie parkingu. Ponadto ZTM uruchamia formę bonusu socjalnego dla pracowników firm — tzw. Agenta mobilności.

Zagłosuj

Jak częściej poruszasz się po mieście?

Liczba głosów:

— Władze zaczynają doceniać wzrost popularności ekologicznych form transportu. Ekoparkingi i karta Eko to konsekwencja wprowadzenia stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych; to wymusiło na nas zaktualizowanie regulaminu parkingowego P+R, więc przy okazji wprowadziliśmy kilka zmian, które wynikały z potrzeb użytkowników — podkreślił dyrektor pionu inwestycji ZTM Franciszek Kujawski na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Miasto stawia na ekologię

Poza tymi udogodnieniami kierowcy elektrycznych maszyn dostali jeszcze jeden prezent od miasta. Wprowadzone zostanie darmowe 20 minut na szukanie miejsca, to jednocześnie umożliwi wykorzystanie parkingów P+R jako stref postojowych, czyli tzw. Kiss and Ride (K+R). — To pierwszy krok do sytuacji, kiedy wszystkie parkingi będą miały bezobsługowy system pobierania opłat — podkreśla dyrektor w rozmowie z PAP.

Przywileje dla aut bez spalin

Miasto zaczęło faworyzować posiadaczy kart Eko, co ma przełożyć się na poprawę stanu powietrza w stolicy. — Ostatnie miesiące i ostatni rok to bardzo wiele zmian, które wynikają z kilku przyjętych w mieście polityk, często niezwiązanych z transportem, ale przekładających się bezpośrednio, takich jak np. ochrona powietrza — zaznaczyła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, dodając, że w związku z tym do 2025 roku, maksymalnie do 2027, ZTM zamierza wymienić tabor i poruszać się tylko niskoemisyjnymi albo zeroemisyjnymi pojazdami. Trzymamy kciuki, aby się udało.

Tymczasem w Krakowie:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz