Zamknij

Nowy schemat szczepień przeciw Covid-19. Zmiany od 17 maja

16.05.2021 11:27

Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami Vaxzevria, Comirnaty i Covid-19 Vaccine Moderna wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami - przypomina na swojej stronie internetowej resort zdrowia.

Szczepienia przeciw Covid-19
fot. East News

"Minister Zdrowia dopuszcza od 17 maja, czyli od poniedziałku, aby szczepienia przeciw Covid-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami, szczepionkami mRNA - Comirnaty i Covid-19 Vaccine Moderna - w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - podał resort zdrowia.

Jak zaznaczył, takie zalecenie jest zgodne z Charakterystyką Produktów Leczniczych. Ozdrowieńcy mogą być szczepieni przeciwko Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

"Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na Covid-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki" - podało MZ.

Ponadto resort podał także, że "podanie drugiej dawki szczepionki, dla której termin został określony na dotychczasowych zasadach, może ulec zmianie w przypadku jego indywidualnego przesunięcia". 

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce

W Polsce podano już 15 mln 776 tys. 30 dawek szczepionek przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych jest 4 mln 535 tys. 597 osób – wynika z rządowego zestawienia na stronie gov.pl. Poinformowano na niej również, że dzienna liczba szczepień wyniosła 254 tys. 615.

Od początku trwania akcji szczepień zutylizowano 13 tys. 495 dawek. Zgłoszono również 8 tys. 395 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

loader

RadioZET.pl/PAP