Zamknij

Nowy sondaż CBOS. PiS na prowadzeniu, Polska 2050 Hołowni liderem opozycji

17.05.2021 16:50
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem pozostaje ugrupowaniem mającym najwięcej zdeklarowanych wyborców w Polsce. Jak podkreśla CBOS, maj nie przyniósł większych zmian w rankingu popularności partii politycznych. 

PiS uzyskałoby 33 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w maju. To wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do badania kwietniowego. Na drugim miejscu, tak jak w ubiegłych miesiącach, lokuje się Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 17 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy). Jak zaznacza CBOS, ta formacja umacnia się na pozycji lidera opozycji.

Nowy sondaż CBOS. Koalicja Obywatelska traci poparcie

Na Koalicję Obywatelską chciało głosować 11 badanych - o 3 punkty procentowe mniej niż w kwietniu. Równie niski wynik KO odnotowała w marcu. To największa zmiana w poparciu dla ugrupowań politycznych w tym miesiącu - podkreślono.

W tym miesiącu zarówno Lewica, jak i Konfederacja zyskały przychylność 6 proc. zdeklarowanych wyborców (w obu przypadkach wzrost poparcia o 1 punkt procentowy). Poniżej wyborczego progu plasują się majowe notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz'15 (1 proc., bez zmian).

Jak podkreśla CBOS, na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji wyborczych. 19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów wstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych; 5 proc. zdeklarowanych wyborców "z jakichś powodów nie chce lub obawia się" ujawnić w sondażu swoje preferencje partyjne.

Do lokali wyborczych w maju udałoby 75 proc. uprawnionych do głosowania, o dwa punkty procentowe więcej niż w kwietniu. Nie uległ zmianie odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (12 proc.). Spadła liczba badanych z góry odrzucających możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (12 proc., spadek o 3 punkty).

Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 30,0 proc. –CATI i 15,2 proc. – CAWI). 

RadioZET.pl/PAP