Zamknij

Nowy sondaż. PO się wzmacnia, PiS traci

Redakcja
31.03.2017 07:58

Sondaże coraz mniej przychylne partii rządzącej. Przewaga PiS topnieje aż o siedem punktów procentowych, a na całym zamieszaniu zyskuje PO.

Nowy sondaż. PO się wzmacnia, PiS traci
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Takie dane to wynik najnowszego sondażu Kantar Millward Brown dla Faktów TVN i TVN 24. Gdyby wybory odbyły się w marcu, PiS mogłoby liczyć na 29 procent poparcia, Platforma zdobyłaby 27 procent. Wciąż wysokie słupki dla partii Kukiz - 10-15 procent, zaś popularność Nowoczesnej sukcesywnie spada. Partia Petru zdobyłaby zaledwie 8 procent głosów wyborców.

 

Reakcja PiS?

Oficjalnie oczywiście przedstawiciele zarówno rządu, jak i wszyscy członkowie partii Kaczyńskiego sondażami się nie przejmują. Widać jednak pewne ruchy, które politycy wykonują, by te wyniki łagodzić, a straty minimalizować.

Za taki zabieg można uważać zmniejszenie aktywności publicznej ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który po ewidentnej porażce polskiego rządu w Brukseli zaliczył kilka wpadek medialnych. PiS stara się - także ustami prezesa partii - łagodzić ton w kwestii stosunków z Unią Europejską, co jeszcze dwa tygodnie temu było nie do pomyślenia.

Dużym kłopotem dla rządu wciąż jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i to, co dzieje się w wojsku. Ten problem musi zostać rozwiązany, bo ten sam sondaż wskazuje, że 57 procent ankietowanych chce jego dymisji. 

W piątek prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem MON. 

RadioZET.pl/mg, KM