Zamknij

Nowy szef SOP. Joachim Brudziński podał nazwisko

Redakcja
05.03.2019 16:21
Joachim Brudzińśki
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Płk. Krzysztof Król to nowy szef Służby Ochrony Państwa - poinformowało we wtorek MSWiA. Nowy komendant SOP zastąpi gen. bryg. Tomasz Miłkowski, który pod koniec lutego złożył rezygnację.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O powierzeniu obowiązków komendanta Służby Ochrony Państwa płk. SOP Krzysztofowi Królowi resort poinformował na Twitterze. Minister Joachim Brudziński podziękował również gen. bryg. Tomasz Miłkowski za dotychczasową służbę.

"Minister @jbrudzinski powierzył płk. SOP Krzysztofowi Królowi pełnienie obowiązków Komendanta @SOP_GOV_PL" - napisało MSWiA na Twitterze.

O rezygnacji Miłkowskiego 26 lutego poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe resortu zaznaczono, że rezygnacja komendanta SOP gen. bryg. Tomasza Miłkowskiego została wcześniej ustalona z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

Zobacz także

Gen. bryg. dr Tomasz Miłkowski został 26 kwietnia 2017 roku powołany na stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu przez ówczesną prezes Rady Ministrów Beatę Szydło. Po zastąpieniu BOR przez Służbę Ochrony Państwa kontynuował pracę jako komendant SOP.

Kim jest Krzysztof Król? 

Płk Krzysztof Król w służbach mundurowych pracuje od 1991 roku. Wówczas rozpoczął służbę w śląskim garnizonie policji, gdzie pracował na stanowiskach wykonawczych i kierowniczych. W 1997 roku skończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i uzyskał tytuł oficera dyplomowanego.

W 2013 roku został zastępcą Komendanta Rejonowego Policji – Warszawa II. W grudniu 2017 roku został oddelegowany do Biura Ochrony Rządu. Od 1 lutego 2018 roku był zastępcą Komendanta Służby Ochrony Państwa. 

Król za osiągnięcia służbowe był wielokrotnie wyróżniany m.in. odznakami "Zasłużony Policjant" i medalami "Za Długoletnią Służbę". Jest magistrem prawa, skończył też studia podyplomowe z zakresu problematyki przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.

RadioZET.pl/PAP/DG