Zamknij

Powiat nyski zalany. 700 strażaków w akcji, miejscowości pod wodą

01.09.2020 23:36
Powodzie i podtopienia, opolskie
fot. PSP Opole, zdj .ilustracyjne

Pogarsza się sytuacja po ulewach na Opolszczyźnie. Wody przybywa w miejscowościach w powiecie nyskim, gdzie od popołudnia bez przerwy pada intensywny deszcz. W stojącej wodzie w wielu miejscowościach rejonu pracowało dziś ok. 700 strażaków. W starostwie powiatowym zebrał się sztab kryzysowy.

Akcja ratunkowa strażaków w powiecie nyskim. Od godzin popołudniowych rejon walczy z wodą – intensywne opady wywołały liczne podtopienia domostw i gospodarstw. Schodząca z pól woda nie mieści się w rowach i przepustach.

Z podtopieniami zmagają się mieszkańcy wielu miejscowości. Jak podaje PAP, na miejscu skutki ulew i powodzi niweluje już ok. 700 strażaków.

Ulewy i podtopienia na Opolszczyźnie. Powiat nyski walczy z wodą

Wody jest tak dużo, że z brzegów występują nawet lokalne strumienie. W ciągu kilku godzin nyscy strażacy otrzymali ponad 90 wezwań o pomoc. Jak informował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, sytuacja powodziowa na terenie powiatu nyskiego jest bardzo dynamiczna.

Zobacz także

Na chwilę obecną największe szkody, podtopienia budynków oraz uszkodzenia infrastruktury odnotowano szczególnie w Burgrabicach, Biskupowie oraz Morowie. Strażacy na terenie powiatu zajmują się głównie wypompowywaniem wody z posesji i piwnic oraz domów. Na terenie całego powiatu pracuje kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej

- przekazało Starostwo Powiatowe w Nysie, na Facebooku.

Na Białej Głuchołaskiej został przekroczony stan alarmowy, a stany ostrzegawcze na Złotym Potoku, rzece Prudnik oraz bocznym dopływie Opawy. W Morowie konieczna okazała się ewakuacja dwóch osób - w tym starszej kobiety.

Zobacz także

Jak podaje lokalny serwis Nysainfo.pl, od godziny 20 w siedzibie starostwa trwa posiedzenie sztabu kryzysowego. Omawiana była sytuacja w Rusocinie, Bukowie, oraz Burgrabicach.

RadioZET.pl/PAP/Nysainfo.pl