Zamknij

Apelował do abpa Jędraszewskiego o dymisję. Dominikanin został „uciszony”

08.08.2019 23:46
O. Gużyński
fot. Jan KUCHARZYK/East News

Ojciec Paweł Gużyński, który krytykował arcybiskupa Marka Jędraszewskiego za jego słowa o "tęczowej zarazie" i wzywał go do "honorowej dymisji", został ukarany. Dominikanin trafi do klasztoru kontemplacyjnego na trzytygodniową pokutę.

Medialne wypowiedzi ojca Gużyńskiego nie spodobały się jego przełożonym. Po tym jak dominikanin publicznie skrytykował arcybiskupa Jędraszewskiego, został ukarany. Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki ukarał go trzytygodniową pokutą w ciszy w jednym z domów klasztornych.

Zobacz także

Przypomnijmy, że o. Gużyński w zeszłym tygodniu ogłosił "katolicki maraton pisania listów" do arcybiskupa Jędraszewskiego "z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji" po swoich słowach o "tęczowej zarazie". Dominikanin zaznaczył, że "jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości". Prowincjał dominikanów zareagował na ten apel w czwartek:

W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą

Prowincjał dodał, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła "były jego osobistą inicjatywą". Dodał, że jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach "chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP