Zamknij

Wyniki matur już wkrótce. A co, jeśli nie zdałeś?

04.07.2019 00:00
OKE wyniki matur 2019, logowanie. Jak i kiedy sprawdzić wyniki matur? Niezdana matura?
fot. LECH GAWUC/REPORTER

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła dokładny termin podania wyników matur 2019. Tegoroczni maturzyści poznają je 4 lipca. Choć w poprzednich latach rezultaty egzaminu dojrzałości były dostępne już od północy, w tym roku młodzież będzie musiała poczekać do rana. A co, jeśli egzamin się nie powiódł? Co oznacza niezdana matura?

Wyniki matur 2019 będzie można sprawdzić najwcześniej o godzinie 8 rano w czwartek, 4 lipca. CKE zastrzega jednak, że czas na opublikowanie rezultatów ma do godziny 10. Wtedy najpóźniej, na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) zostaną uruchomione specjalne systemy na których, po zalogowaniu, będzie można sprawdzić wyniki swojej matury.

Wyniki matur 2019. Logowanie do systemu OKE

Żeby zalogować się do systemu i poznać wyniki matury, potrzebny będzie login i hasło. Skąd je wziąć i jak właściwie się zalogować?

Najpierw, po wejściu do systemu, trzeba wybrać zakładkę "Uczeń". Wówczas system poprosi o wpisanie numeru PESEL, który jest jednocześnie loginem ucznia i hasło otrzymane jeszcze w szkole.

Jeżeli uczeń zgubił swoje hasło, może zwrócić się do swojej szkoły. Tam otrzyma nowe dane do logowania.

Maturzyści muszę uzbroić się w cierpliwość, bo system OKE może nie wytrzymać nagłego obciążenia i mieć problemy z działaniem.

Niezdana matura. Co dalej?

Żeby zdać egzamin trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. z możliwych do zdobycia punktów. Próg zdawalności matury 2019 przedstawia się więc tak samo, jak to było w ubiegłych latach. Ten warunek dotyczy wszystkich przedmiotów, do których podchodzimy na egzaminie dojrzałości (z języka polskiego i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym - w formie ustnej i pisemnej - oraz z matematyki na poziomie podstawowym - w formie pisemnej). Wykluczone są z tego całkowicie dodatkowe przedmioty maturalne. Z kolei, aby zdać maturę na poziomie rozszerzonym, wystarczy jedynie podejść do testu.

Jeśli poznałeś już wyniki matur i nie udało ci się zdać egzaminu dojrzałości, podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji. Przede wszystkim osoby, które nie zdały matury, mogą przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie poprawkowym. Dotyczy to jednak tylko tych absolwentów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego obowiązkowego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej. W takiej sytuacji uczeń składa podanie o przystąpienie do egzaminu poprawkowego. Te odbędą się 20 sierpnia (matura pisemna lub ustna) i 21 sierpnia (matura ustna). Niestety w przypadku osób, którym nie udało się zdać więcej niż jednego egzaminu, konieczne będzie podejście do matury ponownie dopiero za rok.

Matura poprawkowa: termin. Kiedy zdajemy maturę poprawkową w 2019?

RadioZET.pl