Zamknij

ONR zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi RPO o Holokauście

Redakcja
23.06.2017 19:09
ONR zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi RPO o Holokauście
fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

Obóz Narodowo-Radykalny zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia narodu polskiego przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Chodzi o medialną wypowiedź RPO dotyczącą Holokaustu.

Temat został poruszony w środę w TVP Info w związku z publikacją niemieckiej gazety "Frankfurter Rundschau", w której skrytykowano wypowiedź premier Beaty Szydło z 14 czerwca, gdy na terenie b. obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau powiedziała ona: "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli".

Zobacz także

"Nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy" - mówił w TVP Info Bodnar. "Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w jego realizacji. W tym - o czym mówię z ubolewaniem - także naród polski" - dodał. Wskazując, że to nie państwo polskie ponosi odpowiedzialność za tragedię Żydów - bo ono zawsze potępiało Holokaust - Bodnar dodał, że "oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach".

Zobacz także

"Powyższa wypowiedź pochodzi od Rzecznika Praw Obywatelskich, prawnika i nauczyciela akademickiego, a więc osoby, która formułuje przemyślane osądy i ma realny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Przy czym użycie zwrotu »naród« w sposób oczywisty wskazuje na intencje autora wypowiedzi i świadomość znaczenia wypowiedzianych słów" - ocenił w piątek ONR w komunikacie przesłanym mediom. W związku z tym skierował w tej sprawie zawiadomienie do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

RadioZET.pl/pap/maal