OPZZ żąda rozmowy z Morawieckim. W innym przypadku protesty

Redakcja
08.08.2018 17:42
OPZZ żąda rozmowy z Morawieckim. W innym przypadku protesty
fot. Mariusz Gaczyński/EastNews

Oczekujemy rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie płacy minimalnej; rozpoczynamy akcję przygotowania do protestów - zapowiedział w środę szef OPZZ Jan Guz. Związek chce podwyżki wynagrodzeń w budżetówce o co najmniej 12,1 proc.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Guz podczas konferencji prasowej w siedzibie związku ocenił, że rozmowy rządu z partnerami społecznymi "nie są prowadzone w sposób odpowiedzialny". "Działacze związkowi zrzeszeni w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych nie są zapraszani do rozmów. Bardzo często są karani brakiem awansów, różnego rodzaju ostrzeżeniami ze strony rządu. W związku z tym rosną niepokoje w zakładach pracy, a szczególnie w zakładach budżetowych" - powiedział Guz.

Zobacz także

Jak dodał, organizacje zrzeszone w OPZZ przystępują do "ostatecznego negocjowania". Zaznaczył, że OPZZ oczekuje obecności premiera na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego 28 sierpnia.

Zapowiedział, że jeśli do obrad RDS nie dojdzie do spotkania premiera z OPZZ, zostanie podjęta decyzja o proteście.

"Rozpoczynamy akcję przygotowania do protestów. Dzisiaj spory zbiorowe z zakładów pracy przechodzić będą na spory z rządem. (...) Jeśli budżet ma się tak dobrze, jeśli są pieniądze, o których deklaruje pan premier, to dlaczego nie ma tych pieniędzy dla pracowników, którzy na to pracują" - mówił szef OPZZ.

Jak powiedział, we wrześniu "kończy się czas dyskusji i negocjowania budżetu na przyszły rok". "Panie premierze, nie ma dalej kłamstwa, nie ma wiary w pana słowa, bo co innego pan mówi, a co innego czyni. Nie skorzystał pan z negocjacji, z naszych propozycji rozmów, nie przychodzi pan na Radę Dialogu Społecznego, a wybiera pan sobie, z kim chce rozmawiać. Takiego dialogu nie chcemy" - stwierdził.

OPZZ chce, aby wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosły w 2019 r. o co najmniej 12,1 proc. Proponuje również, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. wynosiło nie mniej niż 2383 zł, czyli 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (rząd proponuje 2220 zł).

RadioZet.pl/PAP/bm