Obchody 4 czerwca w Warszawie - PROGRAM wydarzeń, atrakcji [1-7.06.2019]

04.06.2019 10:20
Obchody 4 czerwca w Warszawie - PROGRAM wydarzeń i atrakcji [1-7.06.2019]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obchody 4 czerwca w Warszawie rozpoczną się w sobotę, 1 czerwca i będą trwać przez cały tydzień. Z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów dla mieszkańców stolicy i nie tylko przygotowano liczne wydarzenia. Zaplanowane są m.in. koncerty, wystawy, spektakle czy debaty związane z rokiem 1989. Szczegółowe informacje o przygotowanych wydarzeniach i program obchodów 4 czerwca w Warszawie, zamieszczamy poniżej.

Obchody 4 czerwca 1989 roku w Warszawie - PROGRAM wydarzeń, koncertów, atrakcji, wystaw, debat, spektakli, konkursów, które przygotowano dla mieszkańców stolicy i nie tylko. Obchody 30. rocznicy wolnych wyborów odbywać się będą przez cały tydzień od 1 do 7 czerwca. Szczegółowe informacje można znaleźć w tym artykule.

Obchody 4 czerwca w Warszawie - kiedy i jakie wydarzenia zaplanowano?

4 czerwca 2019 roku będziemy obchodzić 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Z tej okazji w stolicy przygotowano specjalne wydarzenia. Od soboty 1 czerwca do piątku, 7 czerwca zaplanowane są liczne atrakcje. W programie obchodów 4 czerwca w Warszawie m.in. koncert "Wybraliśmy Wolność. SMOLIK x Goście", wystawa z najlepszymi zdjęcia 1989 roku czy debata na temat wolności w kulturze. W programie obchodów nie zabraknie także atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych. W Dzień Dziecka odbędzie się premiera książki "Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność".

Z kolei 4 czerwca w Ogrodzie Saskim o godzinie 12:00 mieszkańcy Warszawy odśpiewają Hymn Polski. W tym samym czasie hymn zabrzmi w innych miastach, które biorą udział w obchodach 4 czerwca.

Świętujemy rocznicę 4 czerwca 1989r. ze świadomością, że  od tamtego czasu minęło już 30 lat. Duża część polskiego społeczeństwa, młodzi ludzie, nie pamiętają przełomu ’89 roku. Mamy więc obowiązek cały czas mówić o tej rocznicy – zwracać uwagę na to jak było to ważne – mówiła podczas konferencji Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu Miasta.

Obchody 4 czerwca - Warszawa: PROGRAM wydarzeń

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program obchodów 4 czerwca w Warszawie. Znajdziecie w nim zarówno informację na temat wydarzeń odbywających się w tym tygodniu w stolicy, jak i godziny ich rozpoczęcia i zakończenia.

1 czerwca - Plac Defilad

  • 12:00-15:00 Pajdokracja TV: wiadomości z krainy dzieci

Na czym polega wolność słowa? Jaką rolę odgrywają media we współczesnym świecie i dlaczego obywatelskie zaangażowanie jest tak ważne? ─ na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą nam dzieci w plenerowym studiu telewizyjnym „Pajdokracja TV”. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których uruchomimy wyobraźnię i zagłębimy się w tworzenie historii świata rządzonego przez dzieci – PAJDOKRACJI, a następnie wspólnie wymyślimy i stworzymy najprawdziwsze, telewizyjne wiadomości, które pozwolą innym poczuć się przez chwilę, jak obywatele i obywatelki świata dzieci. Uczestnicy warsztatów wcielą się w role prezenterów i prezenterek, redaktorów i redaktorek, realizatorów i realizatorek, aby wspólnie nagrać serwis informacyjny, który obejrzą wszyscy zgromadzeni na Placu Defilad, cała Warszawa, cały świat. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

  • 15:00-16:00 premiera książki: "Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność"

Bohaterami trzeciej książki z serii są ponownie dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek. Tym razem jest to opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie. Z okazji premiery z czytelnikami spotkają się autorzy książki oraz bohaterowie wspomnień, które w niej wykorzystano.

  • 17:00-19:00 debata: wolność w kulturze

Jesienią 2018 roku specjalna sprawozdawczyni ONZ, profesor Karima Bennoune, ekspertka ds. praw człowieka, opublikowała raport, w którym stwierdziła, że wolność kultury w Polsce jest zagrożona. Co się zdarzyło w Polsce, że po 30 latach znowu rozmawiamy o wolności artystycznej i wolności w kulturze, z której przecież tak jesteśmy dumni? Debatę poprowadzi Beata Chmiel, menedżerka kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współinicjatorka ruchu Obywatele Kultury i Kultury Niepodległej. Goście: Agnieszka Holland ─ reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra ─ artystka utożsamiana z nurtem sztuki krytycznej, autorka takich prac jak „Piramida zwierząt”, „Olimpia” czy „Łaźnia męska”, Karolina Maciejaszek ─ reżyserka teatralna, performerka, aktywistka, dr Jakub Dąbrowski ─ prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku.

2 czerwca - Plac Defilad

  • 12:00-14:00 debata: przełom kobiet

Na zdjęciach pokazujących wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce – prawie nie ma kobiet. Jak to możliwe? To, że nie widać ich na pierwszym planie, nie oznacza, że nie brały czynnego udziału w wydarzeniach ’89. Oznacza tylko, że były niewidoczne nawet dla fotografów. Ostatnie 30 lat to czas ujawnienia kobiet w życiu publicznym. Ogłoszony przez prezydenta Warszawy program „Warszawa dla kobiet” jest tego najlepszym dowodem. Spójrzmy na ostatnie 30-lecie wolności oczami kobiet. W debacie udział wezmą m.in.:  Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara. Prowadzenie: Beata Chmiel.

  • 14:00-15:00 Toast za wolność i „Niespodzianka 89”

Tradycyjny toast za wolność i pokaz filmu „Niespodzianka” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora. O wydarzeniach sprzed 30 lat opowiadają ich uczestnicy i świadkowie. Tytuł filmu nawiązuje do legendarnej „Niespodzianki”, czyli biura wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”. Kolejny pokaz filmu o godz. 16.00.

2, 4, 5 czerwca - Mała Warszawa, ul. Otwocka 14

  • 19:00 "Pożar w burdelu: Herosi transformacji. Ostateczne starcie". Musical fantastyczno-naukowy

Pozostali przy życiu polscy Avengersi – superbohaterowie transformacji – zbierają się w 30. rocznicę odzyskania wolności w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej (który budował w Warszawie Michael Jackson). Balcero, Excel, Lech i Danuta Wałęsowie, Joanna Szczepkowska, Gruba Kreska i inni herosi debatują przy ośmiorniczkach i prosecco, jak oświecić lud. Aby przebić rząd w ofercie socjalno-rozrywkowej, bohaterski Balcero – lider herosów – ogłasza II Plan Balcerowicza. Napędem PKB będzie popkultura i rozrywka. Na wydarzenie obowiązują bilety.

3 czerwca - Plac Defilad

  • 10:00-12:00 śniadanie wolności

„Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką organizowane w ramach projektu „Menu Wolności”. Gościem specjalnym będzie Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. W przeddzień 30. rocznicy wyborów 4 czerwca, przy wspólnym śniadaniu, porozmawiamy o 30 latach wolności „od kuchni”.

4 czerwca - Plac Defilad

  • 20:00-22:00 koncert "Wybraliśmy Wolność. SMOLIK x Goście"

Koncert pod kierownictwem artystycznym SMOLIKA, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. W koncercie udział wezmą: JAN BENEDEK, OLAF DERIGLASOFF, MELA KOTELUK, LABORATORIUM PIEŚNI, TOMEK LIPIŃSKI, KATARZYNA NOSOWSKA, SKUBAS, MUNIEK STASZCZYK, JUSTYNA ŚWIĘS, VIENIO, DARIA ZAWIAŁOW oraz zespół w składzie: Andrzej Smolik – aranżacje, instrumenty klawiszowe, moog, elektronika itp., Paweł Krawczyk – gitary, Michał Gołąbek NN– gitary, Olaf Deriglasoff – bas, Aleksander Orłowski – perkusja. Sekcja dęta pod kierownictwem Dariusza Plichty. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

7 czerwca - Dom spotkań z historią

  • 18:00 wernisaż wystawy: przełom w kadrze 1989

Wystawa plenerowa z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku prezentująca zdjęcia prasowe dokumentujące tamte wydarzenia. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Anny Pietuszko, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka, Jarosława Stachowicza, Jacka Domińskiego i Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycja można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Podczas wernisażu odbędzie się premierowy pokaz filmu „Przełom w kadrze” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.

 RadioZET.pl/um.warszsawa.pl