Zamknij

226 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pięć osób odznaczonych Orderem Orła Białego

Redakcja
03.05.2017 11:48
226 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pięć osób odznaczonych Orderem Orła Białego
fot. KPRM

Pięć osób: prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Mieczysław Chorąży, Jan Krzysztof Kelus, Adam Bujak i Zofia Teliga-Mertens zostało odznaczonych Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość wpisuje się w środowe obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Prezydent wręczył odznaczenia w środę podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Prof. Mieczysław Chorąży został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy badawczej".

Jan Krzysztof Kelus otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w zbogacaniu dziedzictwa kulturowego RP oraz za niezłomną i bohaterską postawę w obronie godności i praw człowieka w PRL".

Zofia Władysława Teliga-Mertens została odznaczona Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu. Za ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi".

Mieczysław Aleksander Tomaszewski otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej"

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie. Dla ojczyzny szeroko rozumianej, bo dla ojczyzny rozumianej także jako bliźni, jako człowiek, jako ten, kto jest razem ze mną elementem społeczeństwa. Dla ojczyzny w znaczeniu rozsławiania ojczyzny na świecie" - mówił Duda.

Nie wszyscy zgodzili się na odznaczenie

Z kolei konsul honorowy w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski miał zostać odznaczony Krzyżem Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. O to wnioskował szef MSZ. Ponieważ konsul posiada podwójne obywatelstwo, przed nadaniem odznaczenia konieczne było uzyskanie jego zgody. Stebelski-Orlowski odmówił jednak przyjęcia odznaczenia.

Działaczka polonijna z Meksyku wyjaśniała, że decyzja została podjęta w ramach "protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce".

Komentarz Tuska

Przy okazji obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja nie sposób uciec od bieżącej polityki. Grą słów na Twitterze postanowił skomunikować się w ten dzień Donald Tusk.

Apel szefa Rady Europejskiej szybko obiegł internet.

Historia odznaczeń

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Oznaczenie ustanowił król August II Mocny 1 listopada 1705 r., a przestało być nadawane po III rozbiorze Polski. Order ustanowiono ponownie w 1807 r., jako najwyższe odznaczenie Księstwa Warszawskiego i później kongresowego Królestwa Polskiego. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. wraz z Orderem Świętego Stanisława i Orderem Virtuti Militari został zniesiony jako order Królestwa Polskiego.

Ukazem cara został ustanowiony Cesarski i Królewski Order Orła Białego, nadawany przez carów w latach 1831-1917 r. Odnowił go Sejm Rzeczypospolitej w 1921 r. jako najwyższe odznaczenie państwowe. W 1992 r. go restytuowano. Pierwszymi osobami, które otrzymały go z rąk prezydenta Lecha Wałęsy w 1993 r. byli Jan Paweł II (papież odebrał swój order dopiero w czasie pielgrzymki do kraju 22 maja 1995) i król Szwecji Karol XVI Gustaw. 

RadioZET.pl/PAP/KM