Zamknij

Kaczyński przed Pałecem Prezydenckim: Doszło do wybuchu! [LIVE]

Redakcja
10.04.2017 15:00
Kaczyński przed Pałecem Prezydenckim: Doszło do wybuchu! [LIVE]
fot. PAP

Za nami siódme obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przez cały dzień relacjonowaliśmy je na radiozet.pl. Sprawdź, co działo się w całym kraju 10 kwietnia.

Zobacz koniecznie: Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały wideo zrobione tuż po katastrofie.

22:52

Po przemiówieniu Jarosława Kaczyńskiego doszło do starcia uczestników oficjalnych uroczystości z idącą w ich kierunku grupą mężczyzn - donoszą nasi reporterzy, którzy trafili w sam środek awantury. Po jednej stronie znaleźli się zwolennicy występujących dziś pod Pałacem przedstawicieli rządu. Po drugiej Obywatele RP oraz - jak komentowali nasi reporterzy - członkowie KOD-u.

21:04

Dziś jest szczególny dzień. Jest szczególny dzień i może dlatego tak bardzo krzyczą. Dziś ta prawda została w niemałej mierze już pokazana (...) To, co nas spotyka od kilku miesięcy, ten atak nienawiści wynika właśnie z tego, że prawda jest coraz bliżej - mówił przed Pałacem Prezydencki Jarosław Kaczyński, wyraźnie sugerując, że doszło do wybuchu w kokpicie tupolewa, powołując się na ustalenia podkomisji smoleńskiej.

Zobacz także

20:46

Policja stanęła na drodze uczestników zgromadzenia zorganizowanego przez stowarzyszenie Obywatele RP, którzy udawali się na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki, gdzie odbywały się uroczystości.

Zrzut ekranu 2017-04-10 o 20.45.25
18:51

Tu powinien powstać pomnik ofiar katastrofy. Ale powinien tez powstać pomnik tego, który tu pracował. Tu, na Krakowskim Przedmieściu, powinien powstać pomnik pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie tylko dlatego, że był prezydentem RP. Ale też dlatego, że był prezydentem Warszawy. Był wielkim prezydentem Warszawy – mówił Andrzej Duda podczas wystąpienia przed Pałacem Prezydenckim.

Zobacz także

17:56

Mocne słowa korespondenta TVP w Berlinie Cezarego Gmyza.

17:41

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego umieszczoną na skrzydle Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Tablicę odsłonili rok temu prezydent Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, Marta Kaczyńska.

17:33

Andrzej Duda: jako prezydent Rzeczypospolitej apeluję i błagam was o wzajemny szacunek. Przez jego brak łamiecie szacunek dla ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przechwytywanie
17:31

Prezydent: tu w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, powinny powstać dwa pomniki: jeden tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz drugi - prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17:20
17:16

Andrzej Duda: Kiedy patrzymy na tamten czas, cisną się na usta słowa pewnego ministra, że państwo istniało tylko teoretycznie.

17:12
16:55

Rozpoczęły się uroczystości przed Pałacem Prezydenckim. W tej części obchodów planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta, który złoży także kwiaty przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

16:51

Za chwilę przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosi Andrzej Duda. Na miejscu są Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński, Beata Szydło oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu.

16:44

- Pokazaliśmy to, co robiliśmy w zeszłym roku; to jest ilustracja naszych badań. Te badania są znacznie szersze, zajęły dużo czasu, dużo wysiłku - powiedział Berczyński po prezentacji filmu obrazującego ustalenia podkomisji z ostatniego roku.

Berczyński dziękował wszystkim członkom komisji. - Każdy z nich miał duży wkład w pokazanie tego, co się stało - ocenił.

net-17410237
16:38

W wyniku przeprowadzonych eksperymentów możemy powiedzieć, że najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji był ładunek termobaryczny inicjujący silną falę uderzeniową - wynika z filmu podkomisji smoleńskiej.

16:33

W trakcie eksperymentów specjaliści testowali skutki eksplozji ładunku termobarycznego umieszczonego wewnątrz pasażerskiej części samolotu. Zbudowany został fragment kadłuba w skali 1:1 zgodny z planami konstrukcyjnymi. Wewnątrz umieszczono rząd oryginalnych foteli oraz modele twardych i miękkich tkanek ludzkich. Eksperyment poprzedzony został szeregiem badań i prób, a jego przebieg rejestrowały szybkie kamery nagrywające z prędkością 10- i 15-tys. klatek na sekundę.

"W jego wyniku znaleziono szereg analogii do katastrofy Tu-154M. W obu przypadkach wybuchu był głuchy dźwięk, a błysk i ogień były krótkotrwałe. Nie stwierdzono przy tym dymu, a osmalenie kadłuba było niewielkie. Fala wybuchu wepchnęła grodzie zarówno do przodu, jak i do tyłu naraz. Dużym częściom samolotu masowo towarzyszyły małe odłamki. Podłużnice i wręgi zostały podobnie rozerwane. Blacha została jednakowo pofalowana, a nity wyrwane i wystrzelone na zewnątrz" - poinformowano.

"Modele ciał ludzkich nie zostały spalone, choć mogły występować oparzenia, a sposób zniszczenia modeli części kostnych był analogiczny do ciał ofiar katastrofy. Również fotele nosiły bardzo podobne uszkodzenia" - zaznaczono.

16:30
16:27

Podkomisja: w wyniku przeprowadzonych eksperymentów możemy powiedzieć, że najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji był ładunek termobaryczny inicjujący silną falę uderzeniową.

16:21

Podkomisja: w wyniku eksplozji w kadłubie, centropłacie oraz w skrzydłach, konstrukcja Tu-154M została rozerwana

16:18

Podkomisja: Pierwsze elementy lewego skrzydła zaczęły spadać na ziemię około 900 metrów przed początkiem pasa startowego.

16:17

Podkomisja: ostatnia faza tragedii została spowodowana eksplozją, do której doszło w kadłubie samolotu.

16:10

Badania podkomisji wskazują, że oderwanie 6 metrów lewego skrzydła nie może spowodować obrotu samolotu i przeszkodzić w dalszym locie.

16:07

Podkomisja: kontrolerzy wiedzieli, że sytuacja samolotu będzie trudna. Nie tylko nie informowali o tym załogi Tu-154M, ale kontynuowali wprowadzanie jej w błąd.

15:57

- Dwa samoloty poprzedzające podejście tupolewa sprowadzone były nie tylko zgodnie z zasadami obowiązującymi według przepisów prawa lotniczego, ale i starannością. Na lotnisku działał w pełni sprawny system precyzyjnego sprowadzania, wyposażony w aparaturę radiotechniczną lotniska. Zachowano też najnowocześniejszy system analizy meteorologicznej, korzystający z rosyjskich i amerykańskich satelitów - poinformowała podkomisja na filmie, który zaprezentowano dziennikarzom.

15:50

- Samolot, który leciał do Smoleńska, był w rosyjskim regulaminie oznaczony literą A, co oznaczało konieczność dochowania szczególnej staranności przy sprowadzaniu na ziemię. Mimo to od samego początku zachowanie rosyjskich nawigatorów odbiegało od przyjętych standardów - poinformowała podkomisja.

15:44

Przewodniczący podkomisji dr inż. Wacław Berczyński zaprosił na pokaz filmu, który ma zaprezentować wnioski podkomisji.

15:41

Antoni Macierewicz: Dzisiaj jest czas czynów, a nie słów. Trzeba powiedzieć z żalem i wstydem, że poprzednie instytucje nie dopełniły obowiązków.

15:36

Rozpoczęło się posiedzenie podkomisji, powołanej przez szefa MON do ponownego zbadania przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Podkomisja przedstawia efekty swoich prac.

Posiedzenie z udziałem m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odbywa się w gmachu Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami, zaprezentowany zostanie film obrazujący ustalenia podkomisji z ostatniego roku.

15:15

Przed Pałacem Prezydenckim odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

15:13
15:05

Za chwilę rozpocznie się konferencja podkomisji ds. powtórnego zbadania katastrofy smoleńskiej. 

14:53

- Prawdziwych przyczyn katastrofy smoleńskiej nie da się podważyć. Ustalili je wybitni eksperci, ale ta prawda jest trudna do przyjęcia, dlatego pojawiają się różne teorie na temat tego, co wydarzyło się pod Smoleńskiem siedem lat temu - mówi dr Maciej Lasek, były członek komisji Millera, która opracowała przyczyny tego wypadku.

Maciej-Lasek-odwolany-z-funkcji-przewodniczacego-PKBWL
14:47

Beata Szydło: To nasze zobowiązanie, by w KPRM znalazła się tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Polska nie zapomina o swojej historii i swoich bohaterach.

Przechwytywanie
14:43

Tłumy przed Pałacem Prezydenckim, kwiaty, znicze, modlitwy, czuwanie - ten obraz instynktownie kojarzymy z obchodami rocznic tragedii smoleńskiej. Niestety, może on się już nie powtórzyć. Rząd postanowił bowiem zmienić charakter tych uroczystości z publicznego na państwowy i ograniczyć tym samym liczbę ich uczestników. Teraz z ulicy nie wejdzie nikt - ani zwolennicy PiS, ani ich przeciwnicy.

Zobacz także

14:32

Jarosław Kaczyński: Dziękuję za pamięć o tych trzech ludziach, którzy byli głęboko związani z Polską.

Przechwytywanie
14:28

- Te tzw. rewelacje będą się powtarzały, bo komisja nie jest w stanie znaleźć innych wiarygodnych dowodów, które podważyłyby nasze ustalenia - tak poranne wypowiedzi Wacława Berczyńskiego komentuje dla Radia ZET były członek komisji Millera - Maciej Lasek. Dodaje, że głoszone przez ekspertów Macierewicza teorie na temat katastrofy przestały go już dziwić.

14:11

Już za chwilę w KPRM przemówienia Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego.

14:01

W kancelarii premiera odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermana, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jadwiga Gosiewska oraz Halina Wassermann. Na tablicy pod nazwiskami widnieje napis: "Wszystko dla Ciebie Polsko".

Przechwytywanie
13:56

Politycy SLD uczcili w poniedziałek, w związku z siódmą rocznicą katastrofy smoleńskiej, pamięć swoich koleżanek i kolegów - Izabeli Jarugi-Nowackiej, Jerzego Szmajdzińskiego i Jolanty Szymanek-Deresz - którzy zginęli w katastrofie.

13:51
13:47

W Kancelarii Premiera odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermanna.

13:38

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym jej ofiary na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda, szef BBN Paweł Soloch oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Andrzej Duda złożył także wieńce i zapalił znicze na grobach ofiar katastrofy.

13:18

Prezydent Andrzej Duda odwiedza groby ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych.

13:16

W Smoleńsku trwa odczytanie 96 nazwisk ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154.

net-17410066
13:06

Polska delegacja, w tym krewni ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., przybyła na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, gdzie odda hołd 96 osobom, które zginęły siedem lat temu. Planowane jest odczytanie listy ofiar katastrofy smoleńskiej i zapalenie zniczy.

W trakcie uroczystości w Smoleńsku uczestnicy delegacji, w tym krewni ofiar katastrofy smoleńskiej, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego złożą kwiaty i zapalą znicze. Wcześniej, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., przemówienie okolicznościowe wygłosi ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

12:54

Smoleńsk był symbolem i narzędziem dla PiS, żeby zdobyć władzę, wygrać wybory i stworzyć "religię smoleńską" - powiedział w Gdańsku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, który uczestniczył w debacie z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Lider Platformy wziął udział w Gdańsku w posiedzeniu Klubu Obywatelskiego poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Wcześniej złożył kwiaty na grobach Macieja Płażyńskiego, Anny Walentynowicz i Arkadiusza Rybickiego.

net-17410098
12:46

- Zamiana żałoby w pałkę polityczną - tak o sporze wokół katastrofy smoleńskiej mówił były prezydent Bronisław Komorowski, który był Gościem Radia ZET w poniedziałek. Polityk opowiadał też Konradowi Piaseckiemu m.in. o tym, jak wspomina 10 kwietnia sprzed 7 lat.

Zobacz także

12:40

Około godziny 13:00 na warszawskich Powązkach pojawi się prezydent Andrzej Duda.

12:39
12:21

Przy pomniku na Wojskowych Powązkach, gdzie także złożono kwiaty, znajdują się groby 28 ofiar katastrofy pochowanych w Kwaterze Smoleńskiej.

Są to: gen. Andrzej Błasik, gen. Franciszek Gągor, Grażyna Gęsicka, gen. Kazimierz Gilarski, Przemysław Gosiewski, ppłk Robert Grzywna, Mariusz Handzlik, ks. Roman Indrzejczyk, kpt. Paweł Janeczek, Dariusz Jankowski, Natalia Januszko, Mariusz Kazana, Janusz Krupski, Wojciech Lubiński, Barbara Maciejczyk, Barbara Mamińska, Stefan Melak, ppor. Andrzej Michalak, mjr Dariusz Michałowski, Stanisław Mikke, por. Piotr Nosek, Andrzej Przewoźnik, Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, ppor. Jacek Surówka, Aleksander Szczygło, Jolanta Szymanek-Deresz i Izabela Tomaszewska.

Przechwytywanie
12:16
12:05

Premier Beata Szydło i Prezes PiS Jarosław Kaczyński składają wieńce pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na warszawskich Powązkach.

Przechwytywanie
11:51

W południe przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano modlitwę Anioł Pański, około godziny 15 - Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do późnego popołudnia na telebimie wyświetlane mają być również filmy dotyczące katastrofy, odbędzie się również koncert.

net-17410030
11:45

Premier Beata Szydło złożyła znicz na grobie śp. Tomasza Merty.

Przechwytywanie
11:35

O godzinie 15:00 odbędzie się publiczne spotkanie podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Swój udział w konferencji zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz.

11:32

Krzyż Smoleński - siedem lat temu spór o jego lokalizację podzielił Polaków. Początkowo postawiono go przed Pałacem Prezydenckim, ale ostatecznie w listopadzie 2010 roku, trafił do kościoła akademickiego świętej Anny.

11:29
11:20
11:16

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Premier Beata Szydło i Marszałkowie złożyli kwiaty przy grobach śp. R. Kaczorowskiego i prof.K. Skubiszewskiego.

Przechwytywanie
11:12

Prezydent Andrzej Duda na krakowskim Cmentarzu Rakowickim złożył kwiaty i modlił się przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed siedmiu lat.

Na Cmentarzu Rakowickim pochowani są: wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, prezes IPN Janusz Kurtyka, generał Włodzimierz Potasiński, poseł PSL Wiesław Woda oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

net-17410114
11:04
10:53

Chciałbym, aby dzisiejszy dzień był dniem zadumy, modlitwy i pamięci a nie dniem nienawiści - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który złożył kwiaty na grobie posła PSL Wiesława Wody na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Woda był jednym z trzech posłów PSL, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem.

Przechwytywanie
10:48

W katastrofie smoleńskiej zginęło 15 posłów: Maciej Płażyński (niezrz.), Leszek Deptuła (PSL), Grzegorz Dolniak (PO), Grażyna Gęsicka (PiS), Aleksandra Natalii-Świat (PiS), Przemysław Gosiewski (PiS), Arkadiusz Rybicki (PO), wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD), Jolanta Szymanek-Deresz (SLD), Zbigniew Wassermann (PiS), Izabela Jaruga-Nowacka (SLD), Wiesław Woda (PSL), Sebastian Karpiniuk (PO), Edward Wojtas (PSL), wicemarszałek Krzysztof Putra (PiS).

net-17410018
10:37

Parlamentarzyści, samorządowcy, rodzina i mieszkańcy Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) uczcili w poniedziałek pamięć posła PO Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym, w rodzinnym mieście Karpiniuka, zebrali się przy jego grobie m.in. parlamentarzyści PO Stanisław Gawłowski, Marek Hok i Sławomir Nitras, wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i władze Kołobrzegu.

10:23

Trudno zrozumieć to, co przez lata działo się wokół katastrofy smoleńskiej, dlaczego sprawę oddano w ręce rosyjskie, nie ma protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Przechwytywanie
10:18

Śp. Ryszard Kaczorowski

Urodzony 26 listopada 1919 r. w Białymstoku, polski polityk, mąż stanu, działacz społeczny i harcerz, komendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940, od 2009 roku honorowy harcmistrz Rzeczypospolitej, po 1945 na emigracji, członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1989–1990 Prezydent RP na Uchodźstwie.

Był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. złożył urząd na ręce nowo wybranego w pierwszych, od zakończenia II wojny światowej, wolnych wyborach w kraju i zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał mu insygnia władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej.

10:14
10:09

O godzinie 10:50 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pojawią się Jarosław Kaczyński, Beata Szydło oraz Antoni Macierewicz. Złożą kwiaty w Panteonie Wielkich Polaków.

10:06
09:52
09:49

- Oddanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej w inne ręce nie było dobrą rzeczą; zaprzepaściliśmy wiele dowodów - powiedziała w poniedziałek posłanka Małgorzata Wypych (PiS), wdowa po sekretarzu stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Pawle Wypychu.

09:47
09:44

Katowice: rodzina, przedstawiciele prezydenta RP i premier rządu, parlamentarzyści oraz liderzy władz lokalnych złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Krystyny Bochenek.

17410073
fot. PAP
09:37

Dlaczego doszło do katastrofy smoleńskiej? PO opublikowała film na ten temat.

Zobacz także

09:32
17410057
fot. PAP
09:32

Tak przebiegały uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

17410056
fot. PAP
09:25

Ofiary katastrofy smoleńskiej.

09:22

W Krakowie Andrzej Duda rozmawiał o poranku z dziennikarzami. - To, co działo się przez lata w tej sprawie; postawa w związku ze śledztwem; oddanie sprawy w ręce rosyjskie. Do dzisiaj trudno jest zrozumieć dlaczego to nastąpiło - mówił.

09:19

W poniedziałek rano złożono kwiaty pod pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Anny Walentynowicz w Gdańsku. Uczczono też inne pochowane w Trójmieście ofiary katastrofy smoleńskiej.

17410048
fot. PAP
09:11

Tuz po 8.00 na Wawelu kwiaty na grobie swoich rodziców złożyła Marta Kaczyńska. Towarzyszył jej prezydent Andrzej Duda.

17410031
fot. PAP
09:08

Polityczka i działaczka społeczna Barbara Nowacka 10 kwietnia wspomina swoją matkę zmarłą w katastrofie smoleńskiej - Izabelę Jarugę-Nowacką. Prosi też o zadumę nad losem wszystkich ofiar.

09:04
09:04

Jak wynika z relacji reporterki Radia ZET uroczystości na Powązkach przebiegły w zadumie, spokoju, bez wystąpień i przemówień, w ciszy. Obecne były rodziny, nieliczni przedstawiciele Sejmu: wicemarszałek Małgorzata Kidawa Błońska, kilku posłów, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Odczytano nazwiska wszystkich 96. ofiar katastrofy, po której rozpoczęła się wspólna ekumeniczna modlitwa - katolicko - ewangelicko -prawosławna. Składano wieńce z biało-czerwonych kwiatów. Punktualnie o 8:41 zagrano utwór "Cisza". Tuz przed 10-tą groby ofiar na Powązkach odwiedzi premier Beata Szydło.

08:54

Rozpoczęły się obchody pod Pałacem Prezydenckim. Trwa apel pamięci.

08:52

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało na Twitterze ostatnie przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego, którego nie zdążył wygłosić w Katyniu.

08:48

Ostatnie przygotowania na Krakowskim Przedmieściu.

17410030
fot. PAP
08:46

Trwa ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach.

08:42

8.41 - godzina katastrofy smoleńskiej. 

08:41

Tak dzisiaj wygląda miejsce katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku.

smolensk
fot. PAP
08:35

Parlamentarzyści uczcili pamięć ofiar.

08:33
08:32

Tak wyglądały materiały polskich stacji telewizyjnych 10 kwietnia 2010 roku.

08:27

Przedstawiciele rządu i PiS biorą udział w uroczystej mszy świętej poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej.

08:24

Krakowskie Przedmieście w Warszawie będzie zamknięte dla ruchu transportu publicznego. Utrudnienia powstaną na placu Krasińskich, placu Piłsudskiego.

08:20

W Warszawie w rejonie uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione zostaną barierki policyjne. Warszawiacy powinni przygotować się na spore utrudnienia w poruszaniu się w centrum miasta.

08:18

Uroczystości rocznicowe będą odbywać się w całym kraju, nie tylko w stolicy. W Krakowie z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński i na Wawel przejdzie VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. O godz. 17.30 rozpocznie się msza święta w Katerze Wawelskiej w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

08:14

Na warszawskich Powązkach obchody organizuje stołeczny ratusz. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza". W planie uwzględniono także wspólną modlitwę, złożenie wieńców oraz odczytanie nazwisk ofiar katastrofy.

08:08

O godz. 15 w Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się spotkanie podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. Prezentację prac podkomisji zapowiedział jej przewodniczący dr Wacław Berczyński. 

08:04

Dziennikarze radiozet.pl dotarli do nagrań zarejestrowanych przez Rosjan po wypadku prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem. 

Zobacz także

07:54

W niedzielę SKW opublikowała nieznane dotąd nagranie na chwile przed startem rządowego samolotu 10 kwietnia.

Zobacz także

07:53

W Kancelarii Premiera zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana.

07:50

Po południu w Sejmie, marszałek Sejmu i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski otworzą wystawę "Pamiętamy 10.IV.2010".

07:46

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Sejmie. Rano marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie Prezydiów obu izb złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pamięć posłów i senatorów zmarłych w katastrofie smoleńskiej. W Smoleńsku zginęło 15 posłów. 

07:34

Po wieczornej mszy świętej spod Bazyliki wyruszy Marsz Pamięci, który dotrze pod Pałac Prezydencki. Tam wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

07:33

Wieczorem, w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Państwowe uroczystości zakończą się Apelem Jasnogórskim przed Pałacem Prezydenckim.

07:31

W uroczystości o godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim wezmą udział władze państwowe. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa złoży wieńce przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz na grobach ofiar katastrofy na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

07:19

Również  stolicy o godz. 12 odmówiona ma zostać modlitwa Anioł Pański, a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Na scenie przed Pałacem Prezydenckim będą wyświetlane filmy.

07:15
07:14

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. O godz. 8.41 wybrzmi apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Zostaną wyczytane nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.

07:11

W rocznicę katastrofy, przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

07:10

Dr Wacław Berczyński w rozmowie w TVP Info o poranku mówił m.in. o katastrofie smoleńskiej. Jego zdaniem: "wiemy z dużą pewnością, że samolot rozpadł się w powietrzu".  

RadioZET.pl/PAP/KM/DG